Ile kosztuje wyprawka dla dziecka? Inflacja mocno uszczupli portfele rodziców

Rządowy program Dobry Start miał za zadanie odciążyć domowy budżet podczas kompletowania wyprawki szkolnej. Jednak jak się okazuje, pieniądze nie wystarczają nawet na pokrycie podstawowych potrzeb. Nadchodzący nowy rok szkolny 2022/2023 już teraz staje się zmorą wielu rodziców.
Zobacz wideo Najtrudniejsze rzeczy w szkole według Julii Szponer [Lista Plotka]

Jednorazowa forma wsparcia w kwocie 300 złotych na każde dziecko w wieku szkolnym to propozycja rządowa, która jest realizowana już od lipca 2018 roku. Ma ona na celu wsparcie domowego budżetu przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jak się okazuje wartość tej pomocy przestała być odczuwalna przez rodziców. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

300 złotych nie wystarcza. Wyprawka szkolna w czasach wysokiej inflacji

Nie od dziś wiadomo, że edukacja kosztuje. Jednak tegoroczne zakupy są wyjątkowo trudnym wyzwaniem. Wszechobecna inflacja w znaczny sposób wpłynęła na możliwości finansowe wielu rodziców. Wysokie ceny żywności, paliw oraz ogromne sumy potrzebne na uregulowanie podstawowych rachunków. To tylko kilka przykładów rosnących wydatków codziennego życia. 

Nowy rok szkolny 2022/2023 to także wysokie koszty dodatkowe. Dzieci szybko rosną i nierzadko poza podstawowymi przyborami szkolnymi rodzice muszą kupić im nowe ubrania czy buty. W najtrudniejszej sytuacji są jednak domy, w których uczeń rozpoczyna naukę w szkole ponadpodstawowej.

To właśnie na tym etapie trzeba wyposażyć się w nowe podręczniki, a nierzadko także plecaki, kiedy te dotychczasowe są już zbyt mocno zdezelowane. Analizując obecne ceny książek niezbędnych do nauki, wiemy, że ich koszt wynosi w sumie nawet ponad 600 złotych. 

Cena plecaka sięga od 70 do 200 złotych, w zależności od jakości, a za same zeszyty w twardej oprawie rodzice muszą zapłacić nawet 15 złotych za sztukę! Oczywiście istnieje możliwość zrezygnowania z jakości na rzecz niższej ceny, jednak nawet takie działania nie sprawią, że świadczenie w wysokości 300 złotych od rządu będzie w stanie realnie odciążyć domowy budżet. 

Dobry start do kiedy można składać wnioski?

Jak czytamy na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki, już od 1 lipca 2022 roku rodzice, bądź opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą składać wnioski o przyznanie 300 złotych na wyprawkę. Przyjmowaniem dokumentów oraz ich rozpatrywaniem zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to właśnie tam należy kierować wnioski.

Cały proces odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną. W tym celu możemy skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, portalu informacyjno-usługowego Emp@tia, lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Wnioski w ramach programu Dobry Start możemy składać do 30 listopada 2022 roku. Natomiast, jeżeli prześlemy i wypełnimy wymagany dokument online już w sierpniu, to otrzymamy pieniądze nie później niż do 30 września.

Więcej o: