Co oznacza imię Julia? Do niedawna było hitem wśród Polaków, a niegdyś używano go w stosunku do szlachetnie urodzonych

Wybierając imię dla naszego dziecka, najczęściej kierujemy się jego brzmieniem. Czasem na decyzję ma wpływ rodzinna tradycja lub obecne trendy. Jednak czy zawsze wiemy, jakie znaczenie ma wybrane imię? Skąd pochodzi i jaką odgrywało rolę? Przeanalizowaliśmy imię Julia.
Zobacz wideo Jak wybrać pediatrę dla noworodka?

Wybór imienia dla noworodka to nie zawsze prosta sprawa. Rodzice często już na samą myśl, że staną się rodzicami, rozważają, jak chcieliby nazwać swoje dziecko. Sprawę ułatwia nieco badanie USG, podczas którego dowiadujemy się, jaka jest płeć naszej pociechy. Ale czy jednak zawsze wiemy, co oznacza wybrane przez nas imię

Co oznacza imię Julia? Jego istnienie nawiązuje do szlachty

Nadając imię dziecku, nie zawsze znamy jego pochodzenie, czy znaczenie. Warto jednak sięgnąć do źródeł, aby poznać ciekawe historie. Przykładem może być Julia, to imię nie wywodzi się z dziejów biblijnych, jak ma to często miejsce w przypadku imion nadawanych w Polsce. Swoje korzenie ma jeszcze w starożytnym Rzymie. Pochodzi od nazwy pewnego rodu, a konkretnie Juliuszy. Te informacje jasno wskazują, że to imię jest ściśle powiązane ze szlachtą. 

Julia oznacza kobietę wstydliwą, czasem określaną jako "mimoza". Z biegiem lat imię to zaczęło ewoluować i stawać się popularne. Przykładem jest jego użycie przez Szekspira, to właśnie tym mianem określił główną bohaterkę w sztuce pt. "Romeo i Julia". Warto zaznaczyć, że ci młodzi ludzie także należeli do szlacheckich rodów.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Imię Julia było hitem, jak wyglądają dane a ostatnich lat?

Aby ukazać fenomen imienia Julia, przeanalizowaliśmy dokładne statystyki urodzonych dzieci na przełomie ostatnich dwudziestu jeden lat. Okazuje się, że już w 2000 roku Julia była na trzecim miejscu spośród najchętniej wybieranych imion żeńskich. Rok później zajęła już pierwsze miejsce w rankingu, a na świat przyszło wtedy 12 347 dziewczynek o tym imieniu. Ten trend utrzymał się kilkanaście lat! Dopiero w 2013 roku Julia zajęła drugie miejsce w tabeli.  

Z informacji zamieszczonych na stronie dane.gov.pl wynika, że dopiero w 2015 roku Julia spadła na miejsce trzecie spośród najchętniej wybieranych imion żeńskich. Julka jednak już w 2020 roku wskoczyła na drugą pozycję w tabeli, by rok później być na czwartym miejscu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA