Terminy wypłat 500 plus. Niebawem ważna data dla świadczeniobiorców. Muszą pilnować terminu, by nie stracić środków

Od 1 czerwca 2022 roku rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy dla programu 500 plus. Oznacza to, że środki będą wypłacane w konkretnych terminach, a całością obsługi świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć, aby otrzymać pieniądze?
Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Rodzina 500+ to program rządowy, którego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi. Świadczenie w wysokości 500 złotych na każde dziecko otrzymują wszystkie rodziny bez względu na poziom swoich dochodów. I choć w tej kwestii nic się nie zmieniło, to jednak warto poznać zasady wprowadzone przez ZUS, aby otrzymać pieniądze w terminie. 

Bon turystyczny1000 zł na dziecko. Nawet tyle można dostać na rodzinne wakacje. Czasu jest coraz mniej

Terminy wypłat 500 plus, do kiedy złożyć wniosek?

Od czerwca obsługą wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus zajmuje się ZUS. Dlatego tak ważne jest, aby złożyć odpowiednie dokumenty drogą elektroniczną, zachowując wyznaczone terminy. Na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych możemy znaleźć harmonogram, który warunkuje termin wypłaty 500 plus. Jeśli złożymy wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami:

  • od 1 do 30 czerwca 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2022 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2022 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2022 r.

Jeśli jednak z jakichś względów nie zdążymy zrobić tego do końca sierpnia, będziemy zmuszeni czekać na przekazanie środków około dwóch miesięcy. W rozmowie telefonicznej z konsultantem ZUS pozyskałam także informacje, że składając wniosek w sierpniu lub wrześniu, nie otrzymamy wyrównania za poprzednie miesiące, a świadczenie będzie naliczane od momentu złożenia dokumentów. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nauka zdalna (zdjęcie ilustracyjne)Nauka zdalna wróci do szkół? Rodzice boją się jednego scenariusza. Nie chodzi o pandemię

500 plus, jak złożyć wniosek 2022 roku?

Aby ubiegać się o przyznanie świadczenia 500 plus, możemy złożyć wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami wyłącznie drogą elektroniczną. Zakład Ubezpieczeń społecznych poinformował, że istnieje parę możliwości przesyłania wniosków. Jedną z nich jest Platforma Usług Elektronicznych PUE ZUS. Po zalogowaniu się do naszego panelu mamy możliwość w prosty sposób przesłać niezbędne dokumenty. 

Kolejną opcją jest skorzystanie z rządowego portalu Emp@tia lub użycie bankowości elektronicznej. Wszelkie komunikaty oraz pisma czy decyzje w sprawie przyznania świadczenia są przekazywane w formie elektronicznej wyłącznie na platformie PUE ZUS.

Aby nie zapomnieć o żadnym z niezbędnych załączników przy wypełnianiu wniosku, warto zapoznać się ze szczegółową listą potrzebnych dokumentów. Znajdziemy ją na oficjalnej stronie ZUS. 

Więcej o: