Rodzice mogą liczyć na dodatkowe środki, jednak kluczowy jest termin złożenia wniosku

Wyprawka 300 plus - dla kogo? Rodzice mogą liczyć na dodatkowe pieniądze na zakup podręczników, zeszytów i artykułów szkolnych w ramach programu "Dobry Start". Kluczowe jest jednak złożenie wniosku w terminie. Jeśli chcemy, by kwota trafiła na nasze konto jeszcze we wrześniu, musimy spełnić kilka warunków.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyprawka szkolna to spory wydatek zwłaszcza w dobie szalejącej inflacji. Dodatkowe środki gwarantuje program "Dobry Start", chociaż wielu rodziców zaznacza, że kwota wystarcza na kilka książek i jest zaledwie kroplą w morzu wydatków wiążących się z rozpoczęciem roku szkolnego. Kto zatem może skorzystać z programu i do kiedy należy złożyć wniosek? 

Wyprawka 300 plus dla kogo?

Nowy rok szkolny wiąże się ze sporymi wydatkami dla rodziców. Szkolna wyprawka w dobie inflacji może kosztować nawet ponad 1000 zł. Podręczniki, akcesoria, plecak czy obuwie po zsumowaniu mogą osiągnąć bardzo wysokie kwoty. Program Dobry Start to nic innego jak pomoc finansowa ze strony państwa na szkolną wyprawkę. Z jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł mogą skorzystać rodzice i opiekunowie dzieci od 7 do 20 roku życia oraz uczniów niepełnosprawnych, którzy nie skończyli jeszcze 24 lat. Warto wspomnieć, że jeżeli w domu dzieci w wieku szkolnym jest więcej, to świadczenie przysługuje na każde z nich. 

Wyprawka szkolna to dodatkowe 300 zł na każde dziecko. Dodatkowe środki nie są objęte kryterium dochodowym. O dofinansowanie wyprawki szkolnej mogą się starać także zamożniejsze rodziny. Rodzice licealistów, uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych również mogą starać się o świadczenie - kluczowe jest jednak spełnienie kryteriów wymienionych powyżej. 

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Gdzie składać wniosek i w jakim terminie?

Rodzice, którzy chcą ubiegać się o 300 plus na wyprawkę szkolną, muszą mieć świadomość, że im szybciej złożą wniosek, tym szybciej otrzymają pieniądze na swoje konto. Złożenie dokumentów jeszcze w okresie wakacyjnym gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Z kolei wszyscy, którzy odwlekają wypełnienie dokumentów na wrzesień, październik lub listopad, otrzymają pieniądze znacznie później - w ciągu kolejnych dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną tak jak w latach ubiegłych od 1 lipca do 30 listopada za pomocą:

  • portalu informacyjno-usługowego Emp@tia,
  • przez bankowość elektroniczną,
  • indywidualny profil na PUE ZUS.
Więcej o:
Copyright © Agora SA