Jak odpowiednio przygotować dziecko na wypadek, gdyby się zgubiło? Te informacje to podstawa

Każdy rodzic doskonale zna to uczucie paniki i strachu, gdy dziecko nagle znika z pola widzenia. Niestety, taka sytuacja może zdarzyć się każdemu z nas, dlatego warto odpowiednio przygotować pociechę. Numer telefonu i dane rodzica to tylko niektóre informacje, które mogą okazać się bardzo istotne. Czego zatem warto nauczyć pociechę?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzieci często w jednej chwili potrafią zniknąć nam z oczu. Warto więc zadbać o to, by zaoszczędzić sobie dodatkowego stresu. Pociecha, która zna podstawowe informacje, w przypadku zagubienia z pewnością szybko otrzyma pomoc, a dane pomogą w namierzeniu rodziców.

Mama radzi, jak się zachować, gdy w miejscu publicznym zgubimy dziecko.Zgubiła syna w supermarkecie. Radzi rodzicom, jak się wtedy zachować

Te informacje to podstawa, w przypadku gdy dziecko się zgubi

Rzeczą, która niemal zawsze mamy przy sobie w dzisiejszych czasach, jest oczywiście telefon. Dziecko zatem powinno znać nasz numer - może on przydać się w naprawdę wielu sytuacjach. Dzięki temu pociecha lub ludzie, którzy jej pomagają, będą mogli błyskawicznie się z nami skontaktować oraz podać aktualną lokalizację. Niestety, nadal spora część rodziców zapomina jak ważna jest ta informacja - to zaledwie dziewięć cyfr, które mogą okazać się bardzo istotne! 

Warto wprowadzić naukę już z dziećmi w wieku przedszkolnym - kilkudniowy trening nie wystarczy. Częste poruszanie tematu oraz nauka w ciekawy sposób przyniesie rezultaty. Można ułożyć wierszyk, rymowankę lub krótką piosenkę - to z pewnością pomoże zapamiętać dziecku nasz numer. 

Zobacz wideo Kamil Baleja spotkał fana na wakacjach. Zadał mu tylko jedno pytanie. "Co w moim życiu poszło nie tak?"

Odpowiednie przygotowanie dziecka na różne sytuacje to podstawa

Omawianie z dzieckiem różnych sytuacji i tematów to podstawa. Warto często wypytywać jak w danym momencie trzeba się zachować i jakie kroki dziecko powinno podjąć. Niestety, nauka szybko może odejść w niepamięć jeśli dziecko spanikuje i się wystraszy, dlatego tak istotne jest, by często o tym rozmawiać. Wiedza z pewnością pomoże w trudnej sytuacji, a słowa rodzica szybko pojawią się w głowie dziecka. Warto wytłumaczyć dziecku jak powinno się zachowac - najlepiej j zacząć rozglądać wokół siebie - to z pewnością zwróci uwagę osób w pobliżu. Często jest tak, że nawet sam rodzic może pojawić się na horyzoncie. 

Prośba o pomoc jest równie ważna - wytlumaczenie dziecku, że warto podejść np. do pracowników sklepu, okaże się dobrym rozwiązaniem. Możemy pokazać malcowi, w galerii handlowej gdzie często bywamy lub w supermarkecie, gdzie warto się udać. Warto wytłumaczyć również, że szukanie na własną rękę nie wchodzi w grę. Oddalanie się, wychodzenie ze sklepu, krążenie po działach w sklepie tylko pogorszy sytuację. 

Wielu rodziców decyduje się także na specjalną opaskę z lokalizatorem lub mały, dyskretny lokalizator, który można przypiąć do elementów garderoby. Ta metoda sprawdzi się idealnie w miejscach zatłoczonych np. na plaży, na wakacjach czy parkach rozrywki. 

Więcej o: