Świadczenie rodzinne 2022. Rodzice mogą otrzymać spory zastrzyk gotówki. Opcji jest kilka

Świadczenie rodzinne 2022 pozwala w tym roku na otrzymanie sporego zastrzyku gotówki. Opcji na zyskanie dodatkowych pieniędzy jest kilka. Jak je otrzymać? Wystarczy dopilnować dokumentów i terminów.

Rodzice mogą skorzystać z kilku świadczeń, co jest dla nich sporym zastrzykiem gotówki. Najpopularniejszym z nich jest 500 plus, ale na tym lista świadczeń się nie kończy. Z jakiego wsparcia mogą skorzystać polscy rodzice? Podpowiadamy.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Świadczenie rodzinne 2022. 12 tys. złotych w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w ramach Polskiego Ładu to aż 12 tys. złotych dla rodziców. Pieniądze wypłacane są co miesiąc w kwocie 1000 zł przez rok lub 500 zł przed okres dwóch lat. Aby uzyskać prawo do świadczenia, nie trzeba spełniać kryteriów dochodowych, nie jest także opodatkowane. RKO przysługuje jednak tylko na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.

Kobieta w nietypowy sposób poinformowała partnera, że zostanie ojcemTa mama znalazła oryginalny sposób na poinformowanie partnera o ciąży

Kosiniakowe - świadczenie dla matek

Z kolei kosiniakowe to świadczenie w wysokości 1000 złotych, które jest co miesiąc wypłacane bezrobotnej matce przez okres roku od momentu urodzenia dziecka. Otrzymują je kobiety, które nie płaciły wcześniej składek do ZUS.

Więcej informacji o świadczeniach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

500 plus i inne świadczenia. Sporo gotówki dla rodziców

Nie warto zapominać o pobieranym co miesiąc świadczeniu w wysokości 500 zł. Rodzice jedynaków oraz dzieci, których nie objął Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, mogą liczyć też na świadczenie żłobkowe - 400 plus. Rodzice mogą skorzystać też z programu 300 plus na wyprawkę szkolną oraz tzw. żłobkowego, które wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie.

Szkoła (zdjęcie ilustracyjne)Rok szkolny 2022/2023 zakłada kontrowersyjne zmiany w programie. Jedna wywołała burzę wśród rodziców

Rodzice mogą skorzystać też z zasiłku rodzinnego. Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:

  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka,
  • osobie uczącej się.

Miesięczny zasiłek rodzinny wynosi:

  • 95,00 zł - na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia,
  • 124,00 zł - na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia,
  • 135,00 zł - na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia.
Więcej o: