Bon turystyczny wkrótce straci ważność. Sprawdź, do kiedy możesz skorzystać z rządowego wsparcia

Wakacje powoli dobiegają końca. Jeśli jednak planujemy wyjazd z rodziną na weekend lub myślimy o dłuższym odpoczynku, nadal mamy szansę wykorzystać bon turystyczny. Choć początkowo jego ważność obowiązywała do końca marca bieżącego roku, to jednak rząd zdecydował o przedłużeniu terminu. Do kiedy i jak możemy wykorzystać bon turystyczny?
Zobacz wideo Sylwia Bomba o spędzaniu wakacji bez dzieci. "Podróż bez dziecka jest połową podróży"

Bon turystyczny to pomoc dla rodzin z dziećmi oferowana przez rząd w ramach wsparcia gospodarki turystycznej, która borykała się z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19. Jest to bezgotówkowa forma odciążenia rodzinnego budżetu, dzięki której rodzice mają możliwość pokryć część wydatków związanych z wypoczynkiem dzieci na terenie Polski.

Bon turystyczny, do kiedy możemy skorzystać z dofinansowania?

Planując wakacyjny odpoczynek z dziećmi, zawsze liczymy się z wysokimi kosztami. Sytuacji nie ułatwia obecny poziom inflacji oraz wzrost cen. Dlatego, jeżeli nadal nie wykorzystaliśmy bonu turystycznego, to możemy zrobić to do końca września 2022 roku. Przypominamy, że wartość bezgotówkowej pomocy materialnej wynosi 500 zł na każde dziecko. Jeżeli jednak wychowujemy dziecko z niepełnosprawnością, to wartość bonu wynosi 1000 złotych.

Bon turystyczny otrzymują wszyscy rodzice i opiekunowie bez względu na wysokość zarobków. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w puli pozostało jeszcze ponad 700 tysięcy niewykorzystanych bonów turystycznych. 

ZUS - zdjęcie ilustracyjneNie pracowałaś, a wychowywałaś dzieci? Możesz dostać pieniądze od rządu

Gdzie wykorzystamy bon turystyczny?

Jeśli planujemy rodzinny wypoczynek na terenie Polski, bon turystyczny może stanowić dla nas wartościowe wsparcie. Za jego pomocą mamy szansę uregulować pobyt dziecka w hotelu, uczestnictwo w niektórych imprezach kulturalnych lub zabawę w parku rozrywki. 

Bon turystyczny przyda się także, jeżeli wysyłamy dzieci na obozy lub kolonie. Za jego pomocą możemy pokryć część należnych kosztów. 

Aby łatwiej znaleźć interesujące nas obiekty czy lokalizacje uznające bon turystyczny, warto skorzystać z oficjalnej strony bonturystyczny.polska.travel. Znajdziemy tam listę podmiotów akceptujących rządową formę wsparcia.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław Kaczyński. Prezes partii Prawo i SprawiedliwośćWypłaty 500 plus. Nie będzie waloryzacji? Kaczyński: Nie chcemy Polski, która żyje ze świadczeń

Jak aktywować bon turystyczny? Instrukcja krok po kroku

Obsługą bonów turystycznych zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dlatego, jeżeli nadal nie aktywowaliśmy przyznanego bonu, możemy to zrobić w prosty sposób. Cały proces odbywa się za pośrednictwem portalu usług elektronicznych PUE ZUS. Instrukcję prezentujemy poniżej.

  1. Logujemy się na platformę PUE ZUS, w tym celu możemy użyć naszej bankowości elektronicznej.
  2. Po zalogowaniu klikamy w zakładkę "Ogólny", a następnie w "Polski Bon Turystyczny".
  3. Wybieramy opcję "Mój bon", a w kolejnym kroku naciskamy przycisk "Aktywuj bon".
  4. Zostaniemy poproszeni o wpisanie adresu e-mail oraz nr telefonu.
  5. Po uzupełnieniu tych danych klikamy "Aktywuj bon". Na ekranie monitora wyświetli się informacja, że bon jest już aktywny. Potwierdzamy odebranie komunikatu, naciskając "OK".
Więcej o: