Bananowe dziecko - określenie znane jest od pokoleń. Wciąż wzbudza negatywne skojarzenia

Bananowe dziecko ma to, o czym szary człowiek może tylko pomarzyć - najnowsze sprzęty i ubrania szyte przez najlepszych projektantów. Jego rodzice mogą pozwolić sobie na częste jadanie w restauracjach lub zatrudnienie prywatnego kucharza. Bananowe dziecko to pogardliwe określenie na bogate osoby, które obnoszą się ze swoim statusem. pochodzi z czasów komunizmu.

Miejski słownik slangu podaje taką definicję "banana", czyli bananowej młodzieży, tudzież bananowego dziecka:

Człowiek bogaty, a raczej mający bardzo bogatych rodziców. Bez limitu kasy na melanż. Najczęściej można spotkać w warszawskich bogatych dzielnicach willowych (Wilanów, Sadyba, Konstancin). Ubierają się ostentacyjnie w markowe ciuchy, koszule Lacoste itp.

Wydawałoby sie, że to całkiem nowe określenie. Nic bardziej mylnego, bo termin bananowe dziecko znany jest już od kilkudziesięciu lat. Skąd się wziął i dlaczego stał się popularny?

Zobacz wideo "Nie w moim stylu ta piosenka jest" - dzieci o kultowej piosence lat 80-tych

Więcej ciekawych artykułów parentingowych znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Joanna Opozda pokazała, jak wygląda jej syn. Znalazła sposób, by zagrać na nosie KrólikowskiemuJoanna Opozda zabierze syna do pracy. Zdradziła, kto pomoże jej w opiece

Bananowe dziecko - określenie powstało w czasach komunizmu

Jeszcze w czasach PRL banany były symbolem luksusu - drogie i trudno dostępne. Trzeba było mieć pieniądze i dobre znajomości, by je zdobyć. Niektórym to się udawało i dlatego ich dzieci z czasem były nazywane bananową młodzieżą. Ich rodziców stać było na wszystko - czekoladę, cytryny, pomarańcze i wspomniane wyżej banany.

Bananowe dziecko nie miało okazji poznać tego, z czym zmaga się szary obywatel. Nie potrafili zrozumieć ich podejścia i ograniczeń. Styl życia "bananów" nie był niczym skrępowany. Jak podaje PWN, mieli też oporów, by protestować przeciwko systemowi. 

Bananowe dziecko - kim jest dzisiaj?

Powszechnie uznaje się, że "banan" to rozpieszczone dziecko bogatych rodziców. Zawsze dostaje to, czego chce i nikt nie ma prawa mu odmawiać. Uważa się za osobę lepszą od innych, bo ma najnowsze sprzęty i dobrej jakości ubrania od projektantów. Wszędzie chwali się swoim bogactwem i dobrobytem, szukając poklasku u innych. Często wrzuca zdjęcia z gadżetami na Instagrama lub nagrywa filmiki na TikToka. Nie chce się jednak dzielić prezentami, bo należą tylko do niego. 

Nastolatka usłyszała szokujące słowa od pracownicy opieki społecznejSzokująca porada pracownicy opieki społecznej dla 14-latki z problemami

Więcej o: