Gwiezdne dzieci to dla wielu tajemnicze pojęcie. Kryje się za nim ból i strata

Gwiezdne dzieci to pojęcie, za którym kryje się ogromny ból i tragedia. Rodzice często nie są w stanie poradzić sobie z utratą swojej pociechy. Gwiezdne dzieci to dla wielu osób anioły, które przebywają w niebie.

Gwiezdne dzieci często mylone są z tęczowymi. Te drugie rodzą się po poronieniu lub przedwczesnej śmierci niemowlaka, pierwsze nie miały szansy na to, by zacząć żyć. Strata dziecka to ogromna tragedia dla matek i ojców. Nie potrafią oni pogodzić się ze śmiercią swojej pociechy i często potrzebują pomocy specjalisty.

Zobacz wideo Wcześniactwo - co warto wiedzieć na ten temat?

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

ERainbow/ShutterstockDzieci kryształowe. Wygląd, cechy fizyczne, test, opis

Gwiezdne dzieci - co kryje się za tym pojęciem?

Nigdy nie przyszły na świat, bo zanim wydały pierwsze tchnienie, umarły w brzuchu mamy. Niektóre rodzą się martwe, mimo iż wydaje się, że wszystko jest w porządku. Taka strata sprawia, że rodzice odczuwają ogromny ból, matki często powtarzają, że ich dzieci są aniołami, które nad nimi czuwają. Nazywanie gwiezdnych dzieci aniołkami to jeden ze sposobów na poradzenie sobie ze stratą. 

W Polsce wiele kobiet traci ciążę, niektóre zanim jeszcze się o niej dowiedzą. Część matek często obwinia się o doprowadzenie do tragedii, a ta sytuacja jest dla nich prawdziwą traumą.

Jak poradzić sobie ze stratą dziecka?

Inga Kloze, psycholożka Fundacji Ernesta podkreśla, że niezwykle ważna jest terapia i zrozumienie, że matka nie jest winna śmierci dziecka.

Na co dzień udzielamy m.in. bezpłatnej pomocy psychologicznej kobietom, które doświadczyły poronienia, martwego urodzenia. Mamy świadomość, że nie każda kobieta jest od razu gotowa na rozmowę wspierającą z psychologiem, dlatego też przygotowaliśmy wskazówki, które mogą okazać się pomocne

- powiedziała w rozmowie z "Gazetą Lubuską". Nie ma jednak idealnego remedium na stratę. Wszystko zależy od indywidualnych czynników. Warto jednak wcześniej dać sobie czas na żałobę i przeżycie jej. Dla niektórych niezwykle istotne jest pożegnanie. Rodzice powinni mieć więc szansę na to, by zapewnić dziecku godny pochówek. Równie pomocna jest rozmowa z kimś bliskim. Warto też udać się też do Poradni Zdrowia Psychicznego na terapię indywidualną.

Poród francuski w Polsce od niedawna. Mamy po nim szybciej dochodzą do siebieCo to jest poród francuski? Wyjaśniamy nową metodę

Więcej o: