Ulga na dzieci 2022. Komu przysługuje i ile wynosi? Skorzystają nie tylko wielodzietni

Ulga na dziecko 2022 to prorodzinna forma odliczenia pewnej wartości od wysokości płaconego podatku. Przysługuje wszystkim rodzicom bez względu na wysokość dochodów. Jaką kwotę możemy odliczyć od podatku? Ile pieniędzy zaoszczędzimy, mając jedno dziecko? Na jaką oszczędność może liczyć wielodzietna rodzina? Sprawdzamy.
Zobacz wideo Rząd szykuje "tarczę antyputinowską". Koniec z ulgą dla klasy średniej

Do tej pory ulga podatkowa była coroczną formą wsparcia dla rodzin z dziećmi. Rodzice podczas składania deklaracji PIT mieli możliwość odliczenia pewnej sumy od należnego podatku. Wysokość kwoty zależała od ilości posiadanych dzieci. Jakie zmiany czekają podatników w tym roku?

Ulga na dziecko 2022, czyli odliczenie podatkowe podczas składania zeznania PIT

W 2022 roku z ulgi prorodzinnej skorzystają rodzice bądź opiekunowie, a jeżeli dziecko umieszczone zostało w rodzinie zastępczej, także rodziny zastępcze. Z ulgi na dziecko nie mogą skorzystać rodzice pozbawieni praw rodzicielskich. Na stronie gov.pl, możemy znaleźć informacje, kiedy przysługuje ulga podatkowa:

  • na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat,
  • na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy oraz jego dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w  ramach ulgi dla młodych, po ich zsumowaniu nie przekraczają 3089 złotych.

Jeżeli jesteśmy rodzicami minimum czwórki dzieci, nie obowiązuje nas limit dochodów uprawniających do skorzystania z ulgi.

Inaczej wygląda sytuacja w małych rodzinach. Rodzic samotnie wychowujący dziecko nie może zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł. Rodzice jedynaka będący w związku małżeńskim nie mogą wspólnie zarobić rocznie więcej niż 112 000 zł. Jeśli jednak masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł. Ile zatem maksymalnie możemy zyskać?

  • 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2000,04 zł na trzecie dziecko,
  • 2700,00 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiany w przepisach podatkowych, czyli Polski Ład 2.0

Od 1 lipca 2022 roku weszły nowe przepisy podatkowe wynikające z programu Polski Ład 2.0. Zmiany mają za zadanie naprawić błędy, które wynikały z pierwotnej wersji rządowego programu. Nowe rozwiązania mają zmniejszyć obciążenia podatkowe wielu rodzin. Według danych Ministerstwa Finansów z na wprowadzeniu przepisów zyska ponad 13 mln Polaków. 

W związku z wprowadzonymi zmianami przywrócono możliwość rozliczania się jako samotny rodzic z dzieckiem, przy jednoczesnym uchyleniu możliwości skorzystania z ulgi 1500 złotych. Decyzja ta została podyktowana faktem, iż możliwość rozliczenia z dzieckiem była korzystniejsza od wcześniejszego rozwiązania.

Przepisy uchylające ulgę dla samotnych rodziców będą miały zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2022 r. To oznacza, że podatnicy nie będą mogli rozliczyć tej ulgi w zeznaniu za 2022 r

- podaje Gazeta Prawna.

Jak czytamy na stronie podatki.gazetaprawna.pl osoby samotnie wychowujące dzieci muszą zapoznać się ze zmianami dotyczącymi rozliczania PIT za 2022 rok i pamiętać, że ulga w kwocie 1500 złotych już nie obowiązuje. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.