Nauka zdalna wróci do szkół? Rodzice boją się jednego scenariusza. Nie chodzi o pandemię

Nowy rok szkolny 2022/2023 już za pasem. Choć na uczniów tym razem czeka wiele zmian programowych, to jednak nie tylko ten fakt martwi rodziców. Chodzi o powrót nauki zdalnej, a jej wprowadzenie nie będzie tym razem podyktowane pandemią koronawirusa, lecz zupełnie innymi warunkami. Czy brak węgla przywróci zajęcia online w polskich szkołach?
Zobacz wideo Co rząd powinien zrobić by obniżyć ceny węgla na rynku? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Choć do tej pory nauka zdalna była wprowadzona do szkół ze względu na pandemię COVID-19, to jednak już niebawem może okazać się, że tego typu rozwiązanie będzie wykorzystane również w innych przypadkach. Wszystko za sprawą nowego projektu rozporządzenia MEiN, który zakłada, że zajęcia online mogą odbywać się w sytuacjach, które omówimy poniżej. 

Nauka zdalna w roku szkolnym 2022/2023. Czy będą zajęcia online i dlaczego?

Nadchodzący nowy rok szkolny przyniesie uczniom wiele zmian. Do podstawy programowej zostaną włączone nowe przedmioty, zwolnienie z zajęć WF nie będzie już tak proste jak kiedyś, a maturzystów czeka nowa formuła zdawania egzaminów. To sporo nowości, w krótkim czasie. Jednak może okazać się, że to nie jedyna zmiana, z jaką przyjdzie zmierzyć się dzieciom i młodzieży.

Powrót nauki zdalnej nadal jest możliwy. Pomimo wygaszenia pandemii koronawirusa, uczniowie i rodzice muszą być przygotowani na ewentualność wprowadzenia zajęć online. Powodem może być niska temperatura w szkołach i przedszkolach.

Tę zasadę ma regulować najnowsze rozporządzenie Ministerstwa Edukacji i Nauki, z którego treści wynika jasno, że nauka zdalna zostanie wprowadzona w poniższych sytuacjach:

  1. Zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych.
  2. Nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami.
  3. Sytuacji epidemiologicznej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu, lub zdrowiu uczniów.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Brak węgla i wysokie ceny ogrzewania, czy nauka zdalna wróci do szkół?

Biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z brakiem węgla, oraz bardzo wysokimi cenami tego surowca, a także wzrostem kosztów ogrzewania, nie wykluczone, że w szkołach będzie po prostu zbyt chłodno.

Już teraz wiele spółdzielni mieszkaniowych otrzymuje informacje, że w okresie grzewczym w mieszkaniach zostaną obniżone temperatury. Ta sama zasada może dotknąć wielu placówek edukacyjnych, których nie będzie stać na pokrycie wysokich cen za ogrzewanie. 

Jak czytamy na łamach Rzeczpospolitej, niektóre samorządy w ramach oszczędności rezygnują z oświetlania ulic, jednak mogą pojawić się również takie gminy, których nie będzie stać na ogrzanie budynków, co spowoduje wprowadzenie nauki zdalnej.

Więcej o: