Ponad 1300 zł za urodzenie dzieci dla mam co miesiąc. Wiele Polek nie wie, że należą im się środki

Matki, które wychowały co najmniej czwórkę pociech, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie. Pieniądze w ramach programu "Mama 4 Plus" to ponad 1300 zł miesięcznie. Jak ubiegać się o te środki?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 Plus" to program, który ma na celu finansowe wsparcie tych osób, które ze względu na wychowanie dzieci zrezygnowały z pracy zawodowej. Komu przysługuje dodatkowe 1338 zł?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

5 tysięcy mandatu za spacer z dzieckiem (zdjęcie ilustracyjne)Rodzice mogą zapłacić wysokie mandaty. Nawet pięć tysięcy

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Dla kogo?

Wychowanie pociech i prowadzenie domu to niełatwe zadanie. Część osób rezygnuje w związku z tym z życia zawodowego i poświęca się swoim najbliższym. Niestety, ta decyzja niesie za sobą określone skutki - brak prawa do emerytury. Tej sytuacji zaradzić ma nowy rządowy program "Mama 4 Plus". Program został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 31 stycznia 2019 roku. Dotyczy osób, które spełniają określone w ustawie kryteria. 

Świadczenie w wysokości 1338 zł może otrzymać matka, która urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej czworo dzieci. Nie muszą to być jej dzieci biologiczne, ustawodawca zaznacza, że mowa także o dzieciach adoptowanych, pociechach współmałżonka z innego związku lub dzieciach przyjętych w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy to jednak zawodowych rodzin zastępczych). 

Co ważne, środki mogą otrzymać także ojcowie. Świadczenie przysługuje im w momencie śmieci matki dzieci, albo w sytuacji, gdy matka potomstwa umrze lub porzuci rodzinę i nie będzie wychowywać dzieci.

W jakim wieku można otrzymać świadczenie?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 Plus" przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 lat, w przypadku mężczyzn - 65 lat. Co ważne, według założeń programu świadczenie to przysługuje tym osobom, które nie posiadają niezbędnych do życia środków, nie zostało im przyznane prawo do emerytury albo też w sytuacji, gdy nie posiadają źródła dochodu lub otrzymują emeryturę poniżej minimalnej kwoty. 

Warto podkreślić, że aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek. Do wniosku konieczne jest także załączenie odpowiednich dokumentów. Szczegóły i informacje na ten temat można znaleźć w instytucjach takich jak ZUS, czy KRUS, które zajmują się obsługą tego programu. 

Ten prosty gest może uratować życieGest, który może uratować życie. Chodzi o ułożenie dłoni.

Więcej o: