Ulga na dziecko 2023 - komu przysługuje? Nie wszyscy mogą na nią liczyć

Ulga na dziecko 2023, czyli tak zwana ulga prorodzinna. Dzięki niej państwo wspomaga rodziców. Suma, jaką można odliczyć w zeznaniu podatkowym zawsze zależała od liczby dzieci. Niestety, nie wszyscy mogą liczyć na zwrot podatku.

Każdy rodzic ma prawo do ulgi na dziecko. Musi odliczyć wtedy odpowiednią kwotę od podatku. Otrzymasz wtedy zwrot części pieniędzy. Wydawałoby się, że jest to proste. Niestety, okazuje się, że największym problemem jest limit dochodu. Polski Ład, którego zmiany są efektem, komplikuje sytuacje niektórych rodzin. 

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Więcej artykułów na temat świadczeń znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Imię dla dziewczynki, które uwielbiają PolacyBiblijne imiona, które urzekły rodziców swoim znaczeniem

Ulga na dziecko 2023. Trzeba spełnić odpowiednie warunki

Do 30 kwietnia 2023 roku każda pracująca osoba musi złożyć zeznanie podatkowe o wysokości rocznych zarobków. Wiele osób korzysta z ulg podatkowych, na przykład z popularnej wśród rodziców ulgi na dziecko. Przysługuje ona:

  • na małoletniego,
  • do czasu, gdy dziecko skończy 25 lat i studiuje,
  • bez względu na wiek, jeśli w 2021 osoba otrzymywała zasiłek pielęgnacyjny albo rentę socjalną,
  • na dzieci, które zarabiają mniej niż 3089 zł.


Trzeba jednak odliczać kwotę składek, która jest zależna od liczby dzieci. Przy jednym lub dwójce dzieci wynosi minimalnie 97,67 zł, przy trójce -166,67 zł, a w przypadku co najmniej czwórki - 225 zł. 

Wcześniej wiele rodzin mogło liczyć na zwrot podatku z tego tytułu. W przyszłym roku to grono się zmniejszy. Rząd wprowadzi  zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie. Pieniędzy nie otrzymają osoby zarabiające najniższą krajową i mniej niż ta kwota. Dlaczego? Z ich wypłat nie będą potrącane zaliczki na podatek. Jednocześnie rodzice nie mogą w ciągu roku zarobić więcej niż 112 tysięcy złotych, a osoby samotnie wychowujące dziecko nie powinny przekraczać 56 tysięcy złotych.

Na zdjęciu: Ali, matka trojga dzieci.Intymne portrety. "Kiedy przytyłam 80 kg podczas pierwszej ciąży, poczułam się brzydka"

Więcej o: