Zmiany w nowym roku szkolnym. Co czeka uczniów od 1 września? Reforma obejmie nie tylko podstawówkę

Zmiany w nowym roku szkolnym 2022/2023 dotkną zarówno nauczycieli jak i uczniów. Reforma wprowadzi szereg zagadnień, przedmiotów, a także samego podejścia do edukacji. Będzie to dotyczyć zarówno szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych. Co się zmieni w placówkach i jak będzie wyglądać najbliższa matura?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerstwo Edukacji i Nauki od miesięcy przygotowywało nowelizację dla szkół. Zmiany będą dotyczyć zarówno uczniów jak i nauczycieli. Zmieni się wiele i pojawią się nowe przedmioty. Rok szkolny 2022/2023 przyniesie szereg niewiadomych, z którymi trzeba będzie zmierzyć się już od pierwszego września. 

Dyrektorzy przyznają, że psycholodzy i pedagodzy specjalni są potrzebni w szkołach. Na zatrudnienie specjalistów dostali jednak zbyt mało czasuNowy rok szkolny to duże zmiany dla uczniów. W planie przewidziane nowe przedmioty

Nowy rok szkolny przyniesie wiele zmian 

Już w czwartek pierwszego września rozpocznie się kolejny rok szklony, będzie się on nieco różnił od poprzednich. Wszystko przez reformę, która niesie za sobą cały szereg zmian, które dotyczyć będą zarówno uczniów jak i nauczycieli. Powakacyjne zmiany zastanawiają zarówno osoby z najmłodszych klas jak i tegorocznych maturzystów. Czego się zatem spodziewać w semestrach 2022/2023? 

Wakacje powoli dobiegają końca, co oznacza powrót do szkoły oraz sprostanie nowym wyzwaniom, oraz kolejny rok edukacji. Do najbardziej kontrowersyjnych należy pomysł Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczący obowiązkowej teoretycznej, a także praktycznej edukacji w zakresie obsługi oraz budowy broni palnej. To wzbudziło nie tylko niepokój, ale i oburzenie wśród rodziców. Uczniów ósmej klasy oraz pierwszoklasistów szkół ponadpodstawowych nie ominie także obowiązkowa nauka strzelania w ramach przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa. 

Zmiany w systemie edukacji w 2022/2023 roku

Kolejnym kontrowersyjnym, nowym przedmiotem jest Historia i Teraźniejszość, który na start obejmie pierwsze klasy szkoły podstawowej. W ostatnim czasie zrobiło się głośno na temat zaprezentowanego podręcznika do owego przedmiotu. Oburzyło się grono pedagogiczne, ale i zmartwieni rodzice. Głos w tej sprawie zabrało wiele gwiaz jak i polityków. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Podręcznik HiT. Małgorzata Rozenek oburzona nowym przedmiotem: "Krzywdzi, szkaluje, poniża"

Zmiany nie ominą także maturzystów, którzy już zaczynają się obawiać wysokiego poziomu egzaminów. W 2023 roku matura po raz pierwszy zostanie przeprowadzona w nowej formule - zdający będą mieli znacznie więcej czasu na odpowiedzi, jednak liczba zadań również się powiększy. W części pisemnej, maturzyści przystąpią do czterech egzaminów:

  • z języka polskiego na poziomie podstawowym (minimalny próg 30 proc.),
  • z matematyki na poziomie podstawowym (minimalny próg 30 proc.),
  • z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym (minimalny próg 30 proc.),
  • z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (bez progu minimalnego).

Z kolei matura ustana przebiegać będzie w nowej formule. Uczniowie będą mieli na przygotowanie 15 minut, kolejny kwadrans będą odpowiadać, a do zdobycia będzie łącznie 30 punktów. Uczeń - po wejściu do sali egzaminacyjnej - będzie losować zestaw składający się z dwóch zadań:

  • Pierwsze zadanie - będzie zwierać zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej;
  • Drugie zadanie - będzie dotyczyć zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem; uczeń ma je omówić na podstawie dołączonego do polecenia materiału w postaci tekstu literackiego lub nieliterackiego albo tekstu ikonicznego (zdjęcie, reprodukcja obrazu itp.).
Więcej o: