Rodzice nie chcą, by ich dzieci miały religię w szkołach. Podają powody. "To nie są już tylko pojedyncze przypadki"

Rodzice nie chcą, by ich dzieci miały religię w szkołach. To nie są już pojedyncze przypadki, a raczej całe grupy dzieci, które albo wybierają etykę zamiast religii, albo rezygnują z tych przedmiotów całkowicie. Wielu rodziców podaje też konkretne podwody, dla których nie chce, aby ich dzieci miały w szkole zajęcia z religii.

Rodzice nie chcą, by ich dzieci miały religię w szkołach. Powodów jest wiele. Począwszy od tego, że często te lekcje prowadzą duchowni, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji, a także często kompetencji do nauki dzieci i młodzieży. Dodatkowo, ze względu na coraz więcej doniesień medialnych i skandali, które dotyczą moralności księży - wiele osób decyduje się nie tylko na wypisanie swoich dzieci z lekcji religii, ale też dokonania aktu apostaci, czyli wypisania się z Kościoła.

Zobacz wideo Czarnek: To, że mam tylko jedną żonę, ślub kościelny i tylko małżeńskie dzieci, nie znaczy, że jestem jaskiniowcem

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rodzice nie chcą, by ich dzieci miały religię w szkołach. Podają konkretne powody

Kilka dni temu, w naszych mediach społecznościowych pojawiło się pytanie skierowane do rodziców dzieci, które chodzą do szkoły.

Czy Wasze dzieci uczęszczają na katechezę? Minister Czarnek chce, by od przyszłego roku uczniowie musieli wybierać między religią a etyką. Nieuczęszczanie na żaden z nich nie będzie już możliwe. Co o tym sądzicie? To dobry pomysł?

- pytamy w poście.

Oczywiście wywołało to lawinę komentarzy wśród rodziców, którzy chętnie podzielili się swoim zdaniem.

Jeśli etykę będzie prowadził inny nauczyciel niż ksiądz/katechetka. I nie będzie poruszana kwestia wiary, to nie widzę problemu.
Pytanie, czy etyka będzie równo traktowana z religią i też będzie w ciągu lekcji? Bo obecnie w wielu szkołach etyka jest na 7 lub 8 lekcji i dzieci muszą czekać na etykę, a religia jest pomiędzy innymi lekcjami.
Może lepiej filozofia i religioznawstwo?
Moje dziecko nie uczęszcza na religię i bardzo mnie zaskoczyło jak dużo dzieci również nie. To nie są już tylko pojedyncze przypadki. Tematyka poruszana na etyce jest bardzo szeroka, zajęcia są inspirujące, zachęcają do dalszych rozmów i drążenia tematu. Polecam.
Jestem za etyką, tylko tu pojawia się pytanie, kto będzie ja prowadził? Jeśli nauczyciel, który ma wiedzę etyczną i odpowiednie wykształcenie to tak, jak ksiądz/katecheta, który myli etykę z religią (o czym do tej pory słyszałam) to nie.

- piszą rodzice w odpowiedzi na postawione wcześniej pytanie.

Religia albo etyka - trzeba będzie wybrać

Aktualnie w polskich szkołach dzieci oraz ich rodzice mają wybór, czy uczęszczać na lekce religii bądź etyki, lub w ogóle wypisać się z tych zajęć. Jednak minister edukacji Przemysław Czarnek chce zmiany. Znów w szkołach pojawi się obowiązkowy wybór pomiędzy etyką a religią. Nie będzie można wybrać niczego.

MEiN już jakiś czas temu podało do wiadomości konkretny harmonogram, który tyczy się zmian, jakie mają zostać wprowadzone do szkół odnośnie wyboru pomiędzy etyką a religią. 

Religia lub etyka będzie obowiązkowa w następujących terminach i typach szkół:

  • Od 1 września 2023 dla uczniów klas IV szkół podstawowych i I klasy szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • Od 1 września 2024 dla uczniów klas IV-V szkół podstawowych i I-II klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • Od 1 września 2025 dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i I-III klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • Od 1 września 2026 dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i I-IV klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • Od 1 września 2027 dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.

Wymiar tych lekcji ma być ustalony na dwie godziny lekcyjne do przeprowadzenia w tygodniu zajęć.

Więcej o:
Copyright © Agora SA