Czy możemy zostawić dziecko samo w domu? Choć dla wielu rodziców to trudna decyzja, czasem wymaga tego nagła sytuacja. Czy można więc wyjść, pozostawiając dziecko bez opieki? Od kiedy można bezpiecznie zostawić pociechę samą w domu? Jak podkreślają eksperci, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania.
Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl
Zdaniem specjalistów każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Nie ma w tym nic złego, każdy z nas jest bowiem odrębną jednostką, którą trudno wsadzić w sztywne ramy. Niektóre dzieci szybko stają samodzielne, inne potrzebują do tego nieco więcej czasu. Pedagodzy i psychologowie zajmujący się rozwojem dzieci zalecają, by przed pozostawieniem pociechy samej w domu, porozmawiać z nim o różnych aspektach bezpieczeństwa oraz uczulić na potencjalnie niebezpieczne sytuacje.
W polskim prawie aż trzy różne przepisy odnoszą się do kwestii pozostawienia dziecka bez opieki. W kodeksie karnym za dolną granicę uznaje się 7. rok życia dziecka, w kodeksie administracyjnym 8. rok życia, w kodeksie cywilnym - 13.
Skąd te rozbieżności? Kodeks administracyjny (art. 32 ust. 1) wyjaśnia, że na zasiłek opiekuńczy mogą liczyć osoby, które są ubezpieczone i które muszą poprosić o zwolnienie z pracy spowodowane koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia ósmego roku życia.
Według kodeksu wykroczeń granica wieku to z kolei siedem lat. Mówi o tym art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r.:
Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany
Trzeci z kodeksów, cywilny, uznaje natomiast, że osoby, które nie ukończyły 13 lat, nie posiadają zdolności do czynności prawnych. To pozwala na interpretację, że dziecko w tym wieku i młodsze nie powinno pozostać bez opieki.