Rok szkolny 2022/23 pod hasłem dużych zmian. Co może zaskoczyć uczniów? Wymieniamy kluczowe kwestie

Wakacje nieubłaganie zbliżają się do końca, a nadchodzący rok szkolny będzie pełen zmian dla uczniów. Co najbardziej zaskoczy młodzież? Przedstawiamy najważniejsze kwestie.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Rok szkolny 2022/2023 zapowiada się naprawdę szczególnie dla młodzieży, zwłaszcza dla uczniów pierwszych klas szkół ponadpodstawowych. Wszystkie pierwsze klasy liceów, techników i branżówek będą miały dwa nowe przedmioty. Pierwszym jest Historia i Teraźniejszość (HIT), na której uczniowie będą poznawać najważniejsze wydarzenia z Polski i świata w okresie po II wojnie światowej, czyli historię najnowszą. Będą poruszane takie zagadnienia, jak katastrofa smoleńska czy pandemia COVID-19. 

Drugą nowością w planie lekcji jest Przysposobienie Obronne (PO), które będzie w istocie zmodyfikowaną wersją Edukacji Dla Bezpieczeństwa (EDB). Młodzież zapozna się z elementami survivalu, strzelectwa, terenoznawstwa czy rozszerzonej pierwszej pomocy. 

Ważną zmianę będą też mieli tegoroczni maturzyści. Egzamin dojrzałości będzie przeprowadzany w nowej formie. Co się zmieni? Przede wszystkim będzie więcej czasu, ale i zadań do rozwiązania na arkuszach. Pozostałe nowości to między innymi:

  • dwa arkusze z jęz. polskiego - pierwszy arkusz to: język polski w użyciu oraz test historycznoliteracki. Natomiast drugi arkusz to wypracowanie na przynajmniej 400 słów, oparte na dwóch utworach literackich,
  • matura z matematyki podstawowej będzie składała się z większej liczby zadań za jeden lub dwa punkty, zamiast zadań za pięć lub sześć punktów. Będą też zadania otwarte, np. prawda - fałsz. Z kolei na rozszerzeniu będą wyłącznie zadania otwarte,
  • obowiązek zdania na przynajmniej 30 procent zarówno przedmiotów obowiązkowych, jak jednego dodatkowego.

Więcej informacji o nowej maturze można znaleźć na stronie CKE

Ale jest też zmiana, która będzie dotyczyć wszystkich uczniów. Chodzi o WF. Dotychczas w przypadku zwolnień długoterminowych można było dostarczyć dokument od lekarza pierwszego kontaktu, a nawet rodziców. Od września długoterminowe zwolnienie będzie mógł wystawić wyłącznie lekarz specjalista. Ma to sprawić, że więcej uczniów będzie uczestniczyć w zajęciach WF.

Ostatnią ważną kwestią jest nauka zdalna. Pojawiły się od rodziców i nauczycieli pytania, czy powróci nauka zdalna. Minister Edukacji w rozmowie z Polskim Radiem 24 odpowiedział następująco na to pytanie:

Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, które by świadczyły o tym, że grozi nam w jakikolwiek sposób ograniczenie nauki stacjonarnej, więc przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnego, tak, jak w ubiegłym roku.
Więcej o:
Copyright © Agora SA