Rodzice mogą zapłacić wysokie mandaty. Nawet 5 tysięcy przez absurdalny przepis dotyczący spacerowania

Mandat za spacer z dzieckiem? Owszem. Choć brzmi to nieco absurdalnie, w polskim prawie istnieje przepis, który przewiduje taką możliwość. Kiedy można go zastosować?

Czy za spacer z pociechą rodzice mogą zostać ukarani mandatem? Jak się okazuje, mogą. Wszystko przez jeden z przepisów, który wciąż obowiązuje w polskim prawie. Przekonały się o tym kobiety z województwa podlaskiego.

Zobacz wideo W wakacje Polacy nagminnie pozbywają się zwierząt

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Na zdjęciu: Noworodek w momencie przyjścia na świat.Tak blisko rodzącej, jak tylko się da. Te zdjęcia zapierają dech w piersiach

Kontrowersyjny przepis. Można zostać ukaranym za spacer z maluchem

Mowa o art. 89 kodeksu wykroczeń, który brzmi następująco:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Czy to oznacza, że dzieci w ogóle nie powinny przebywać na drogach publicznych? Ta kwestia stała się przedmiotem rozważań Sądu Rejonowego w Sokółce, który rozpatrywał sprawę dwóch matek, które spacerowały ze swoimi dziećmi po wiejskiej drodze. Osoby analizujące przepisy doszły do wniosku, że chodnik również drogą publiczną. Tak wynika bowiem z zapisów w kodeksie drogowym. 

Można więc uznać, że w świetle obowiązujących przepisów dzieci, które nie ukończyły siódmego roku życia nie powinny przebywać na publicznych drogach. Co więcej, mowa tu nie tylko o spacerowaniu po chodniku. Powyższe przepisy tyczą się również przebywania maluchów w pojazdach komunikacji miejskiej. Co ciekawe przepis ma zastosowanie także wtedy, gdy dziecko przebywa w wózku, który stoi właśnie na publicznej drodze.

Emerytka - zdjęcie ilustracyjneEmerytura za urodzenie dzieci zaskakuje Polki. Nie każda z mam wie, że należą jej się pieniądze

Ten przepis powinien zostać zmieniony?

O wyjaśnienie tych przepisów serwis e-dziecko poprosił adwokata Łukasza Skibę z Kancelarii Adwokackiej Łukasz Skiba. 

Chociaż literalne brzmienie art. 89 ustawy Kodeksu Wykroczeń sugeruje, że za spacer z dzieckiem można zostać ukaranym grzywną, to taka wykładnia byłaby błędna. Treści tego przepisu nie można interpretować w oderwaniu od innych, zwłaszcza z ustawy prawo o ruchu drogowym

- tłumaczy ekspert.

Kiedy więc można otrzymać karę za spacer z pociechą?

Mandat można otrzymać tylko wtedy, jeżeli rodzic lub inny opiekun pozostawi na drodze dziecko poniżej 7 roku życia bez opieki -

- wyjaśnia Łukasz Skiba.

Więcej o: