Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany
- brzmi art. 89. Kodeksu wykroczeń.
Interpretacja tego przepisu może być dowolna. Bez trudno można posłużyć się tym przepisem, gdy chcemy udowodnić, że rodzic spacerujący z dzieckiem po chodniku nie powinien się tam znaleźć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego przepisu Kodeksu wykroczeń.
Takiej sprawie musiał przyjrzeć się Sąd Rejonowy w Sokółce. Na wokandę trafił wniosek o ukaranie dwóch kobiet obwinionych o zezwolenie dzieciom poniżej siódmego roku życia na poruszanie się wiejską drogą.
Dziecko do siódmego roku życia nie powinno przebywać na drodze. To jasne. Nikt nie powinien przebywać na drodze, o ile mamy na myśli ulicę. Gdy mowa o chodniku czy wiejskiej drodze, sprawy mają się nieco inaczej.
Sąd Rejonowy w Sokółce uznał właśnie, że drogą jest nie tylko jezdnia, lecz także jej pobocze, czy chodnik. A w świetle prawa drogą nazywamy także pobocze, chodnik, drogę dla pieszych, drogę dla rowerów oraz nawet torowisko pojazdów szynowych, takich jak tramwaj.
Stąd wynika wprost również zakaz przebywania dziecka do lat siedmiu w samochodzie, tramwaju, pociągu, autobusie, wózku dla dzieci, furmance, rowerze i jakimkolwiek innym pojeździe
- wyjaśnia sąd.
Na szczęście kobiety nie zostały ukarane. Sąd uchylił sprawę.