Dobry start to ratunek dla rodziców w czasach drożyzny? Warto się pośpieszyć z wnioskiem

Dobry start to dodatkowe 300 zł na zakup wyprawki szkolnej. Rodzice otrzymują je tylko raz w roku. Jeśli chcemy, by kwota trafiła na nasze konto, musimy spełnić kilka warunków. Wnioski trzeba składać jak najszybciej.

Dobry Start jest jednorazowym dofinansowaniem wyprawki szkolnej. Rodzice otrzymują od państwa 300 zł, które muszą przeznaczyć na plecaki, zeszyty i książki. Dodatkowe pieniądze należą się wszystkim dzieciom, które uczęszczają do szkoły, a dochody rodziców nie są brane pod uwagę. Czy jednak w dobie inflacji i drożyzny taki dodatek będzie wystarczający? Wiele osób uważa, że to tylko kropla w morzu potrzeb.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Więcej informacji o świadczeniach znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

wakacje w PolsceBon turystyczny niedługo straci ważność. Sporo osób jeszcze nie wykorzystało pieniędzy

Dobry start. Trzeba jak najszybciej składać wniosek

Na wypłatę świadczenia mogą liczyć rodziny, w których dzieci uczęszczają do szkoły i nie ukończyły 20 roku życia. Jeżeli zaś potomek ma orzeczenie o niepełnosprawności (obojętnie jaki stopień), pieniądze w ramach Dobrego Startu wypłacane będą do momentu, w którym ukończy on 24 lata. Dofinansowanie nie obejmuje studentów (stacjonarnych i zaocznych), przedszkolaków, dzieci uczęszczających do zerówki i przebywających w żłobku. 

Im szybciej złożymy wniosek, tym lepiej. Jeśli zrobimy to do końca sierpnia, wypłatę otrzymamy już we wrześniu. W innym przypadku będziemy musieli czekać dłużej. Możliwość ubiegania się o dofinansowanie potrwa do końca listopada.

Dobry start. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Całym procesem zajmuje się ZUS i to właśnie ten organ rozpatruje wnioski. Rodzice muszą złożyć dokumenty drogą elektroniczną, za pośrednictwem:

  • Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS),
  • portalu Empatia,
  • bankowości elektronicznej.

We wniosku trzeba podać między innymi numer konta, na które będą wpłacane pieniądze.

Dziecko (zdjęcie ilustracyjne)Dawniej te imiona były zakazane. Dziś są bardzo popularne

Więcej o: