Ulga na dziecko 2022 - kogo dotyczy? Można uzyskać sporą kwotę. Ponad tysiąc złotych w kieszeni

Ulga na dziecko 2022 to nic innego jak realne, dodatkowe pieniądze, które należą się rodzicom już z jednym dzieckiem. Wtedy jednak ulga prorodzinna wiąże się jednak z limitem dochodu - przy dwójce i większej ilości pociech nie. Jak starać się o dodatkowe pieniądze i jakie warunki należy spełnić?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga na dziecko to jeden z rodzajów ulgi podatkowej, która jest szczególnie istotna dla rodziców. Dzięki niej możliwe jest odliczenie kwoty należnego podatku za miniony rok. Ulga prorodzinna została wprowadzona w 2007 roku i od tego momentu jest dodatkowym zastrzykiem gotówki dla wielu rodziców. 

Ulga na dziecko 2022 to dodatkowe 1112 zł.Ulga na dziecko 2022. Kto otrzyma pieniądze? Obowiązuje limit

Ulga na dziecko 2022 - komu przysługuje? 

Ulga na dzieci to jedna z najpopularniejszych metod wspomagania obywateli przez państwo, jednak korzystać można z niej tylko po spełnieniu kryteriów i warunków. Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym lub osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej. Obniżenie podatku można otrzymać, spełniając poniższe warunki: 

  • wszystkie dzieci są niepełnoletnie,
  • dzieci są uczniami bądź studentami w wieku do 25 lat, gdy ich dochody i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych (zsumowane) nie przekraczają 3089 złotych,
  • dzieci są niepełnosprawne i posiadają dodatek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną.

Ulga na dziecko należy się rodzicom, opiekunom prawnym i rodzicom zastępczym, którzy składają roczne zeznanie podatkowe na druku PIT-36 lub PIT-37. Nie mają do niej prawa osoby, które mają dzieci, ale nie sprawują nad nimi opieki lub robią to okazjonalnie (weekendowo). Limit dochodu to kolejny ważny wyznacznik - rodzicom, którzy pociechy wychowują i stanowią nad nimi opiekę oraz mają dochód w kwocie nie wyższej niż:

  • 112 000 zł - dla małżeństw (całorocznie) oraz samotnych rodziców, którzy wychowują jedno dziecko,
  • 56 000 zł - dla rodziców niebędących w związku małżeńskim i wychowujących jedno dziecko,
  • bez limitu - jeśli jest co najmniej dwoje dzieci na utrzymaniu.

Warto podkreślić, że dodatkowe środki nie przysługują rodzicom, którzy nie uczestniczą w wychowaniu dzieci lub są obecni sporadycznie, płacą alimenty bez faktycznego zajmowania się potomstwem, oraz gdy mają ograniczone lub odebrane prawa rodzicielskie.

Zobacz wideo Jak zmieni się składka zdrowotna po reformie Polskiego Ładu? Pytamy ekspertkę

Na jakie kwoty mogą liczyć rodzice dzięki uldze na dziecko? 

Ulga na dziecko to rodzaj ulgi, którą warto zastosować, aby z nowym rokiem otrzymać konkretny zwrot podatku. Wysokość zależna jest od ilości wychowywanych pociech. Ulga na pierwsze dziecko jest nieznaczna, na trzecie, czwarte i każde kolejne dziecko jest znacznie wyższa. Poniżej podajemy konkretne sumy:

  • na pierwsze dziecko jest to 92,67 zł ulgi miesięcznie (do 1112,04 zł rocznie);
  • na drugie dziecko jest to 92,67 zł miesięcznie (do 1112,04 zł rocznie);
  • na trzecie dziecko jest to 166,67 zł miesięcznie (do 2000,04 zł rocznie);
  • na czwarte i każde kolejne dziecko jest to 225 zł miesięcznie (do 2700 zł rocznie)
Więcej o: