Bezwarunkowy dochód podstawowy to spora gotówka dla wielu Polaków. Eksperyment dotarł do Polski. Kto otrzyma środki?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to spora gotówka dla wielu Polaków. Chodzi wszak o dodatkowe 1300 zł co miesiąc i to bez żadnego kryterium. Nie liczy się status, liczba dzieci ani tym bardziej osiągany dochód. Eksperyment dotarł do Polski. Kto otrzyma środki?

Bezwarunkowy dochód podstawowy, zwany inaczej gwarantowanym to comiesięczny zastrzyk gotówki. Bezwarunkowo, czyli bez konieczności spełnienia jakichkolwiek kryteriów. Pierwsze rozmowy nad wprowadzeniem tego eksperymentalnego projektu już ruszyły. Jednak dodatkowe środki nie są przewidziane dla wszystkich.

Zobacz wideo Dodatkowa kasa dla każdego? W Polsce szykuje się eksperymen

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Bezwarunkowy dochód podstawowy 2022. Kto dostanie pieniądze?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to comiesięczna gotówka dla każdego. Bez konieczności spełniania kryteriów, np. progu dochodu lub liczby dzieci. Pomysł wprowadzenia eksperymentu na nasze podwórku wysnuło Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Oczywiście - jak to bywa z eksperymentami - miałaby w nim wziąć wąska grupa badanych. Chodzi tu kilka gmin na Warmii i Mazurach, gdzie przez dwa lata grupa minimum 5000 mieszkańców (max. 31 tys.) ma otrzymywać co miesiąc 1300 zł.

Oczywiście konkretna data wystartowania eksperymentu nie jest znana. Największym problemem są fundusze, które na ten cel trzeba znaleźć. Wtedy będzie można określić i zweryfikować jakie skutki wniósł ze sobą program. Czy ludzie, którzy dostaną dodatkowe 1300 zł, przestaną pracować, a może będą bardziej aktywni zawodowo? Na co będą wydawane pieniądze? Czy będą inwestowane, a może roztrwonione?

Kościół. Msza święta (zdjęcie ilustracyjne)Wymagania dla rodziców chrzestnych. Kapłana może interesować życie intymne

Eksperymentalny program w innych krajach

Projekty dotyczące bezwarunkowego dochodu podstawowego, a właściwie eksperymenty miały miejsce już w kilku krajach. Zatem Polska nie byłaby pierwszym miejscem do przeprowadzenia takiego badania.

W latach 2011-2012 pieniądze co miesiąc wypłacane były mieszkańcom kilku wiosek w Indiach. Akurat tam zaobserwowano wiele dobrych zmian, takich jak poprawa poziomu życia oraz zdrowia - ludzi było stać na lepsze produkty i opiekę lekarzy.

W latach 2017-2018 na taki eksperyment zdecydowała się Finlandia. Tutaj wnioski, jakie wysnuto, były zupełnie inne. Okazało się, że w tym kraju projekt nie miał jakiegoś większego wpływu na rynek pracowniczy, ale doprowadził do większego zadowolenia z życia i wzrostu samopoczucia u badanych obywateli tego państwa.

Najbliżej nas, czyli w Niemczech, eksperyment dotyczący bezwarunkowego dochodu podstawowego rozpoczął się w 2021 roku w Niemczech i potrwa do 2024 roku. Instytut Badań Ekonomicznych będzie przez ten okres wypłacał 122 osobom 1200 euro.

Ksiądz błogosławił dziecko w czasie chrztu.Ksiądz chciał pobłogosławić dziecko. Nie takiej reakcji oczekiwał

Więcej o: