300 plus to niewielkie wsparcie w czasach drożyzny? Rodzice narzekają na wydatki

300 plus to niewielkie wsparcie w czasach drożyzny? Dodatkowe 300 zł, które otrzymują rodzice na każde uczące się dziecko to przy obecnych cenach jedynie kropla w morzu potrzeb. Rodzice, którzy zajmują się kompletowaniem wyprawki szkolnej dla swoich pociech, narzekają na rosnące wydatki.

300 plus to rządowy program jednorazowego wsparcia każdego ucznia - do ukończenia przez niego 20. roku życia. Natomiast w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, pieniądze należą się dla nich do 24. roku życia, pod warunkiem że nadal kontynuują naukę. Obecnie coraz więcej słychać głosów o tym, że dodatkowe 300 zł nie pokryje nawet połowy wydatków związanych z zakupem szkolnej wyprawki. Ceny podręczników, zeszytów, plecaków i piórników poszybowały mocno w górę.

Zobacz wideo Jak zaoszczędzić na wyprawce szkolnej?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

300 plus w dobie galopującej inflacji. Rodzice narzekają na wydatki

Rządowy program 300 plus to projekt, którego celem jest wsparcie finansowe wszystkich rodzin z dziećmi, które od września rozpoczną lub będą kontynuować naukę w szkole. Wprowadzone świadczenie ma być realnym wsparciem rodziców w zakupie szkolnej wyprawki. Jednak jak sami zauważają, kwota jest zbyt mała. Jedna z matek przyznała w rozmowie z eDziecko.pl, że ceny za podstawowe przybory szkolne, czy za podręczniki do nauki zwalają z nóg i trudno zmieścić te wydatki w kwocie 300 zł. W zasadzie jest to niemożliwe.

Podajemy przykładowe ceny:

 • zeszyty - ceny wahają się od około 2 zł do nawet 11 zł za sztukę - liczy się ilość kartek, wielkość oraz oprawa (sztywna i gruba, czy cienka i giętka);
 • przybory do pisania/malowania, a także takie jak ekierka, linijka, gumka, cyrkiel czy chociażby kalkulator - tutaj łączny koszt tych podstawowych to około 70 zł;
 • plecak/ torba - najtańsze można kupić za około 50 zł/80 zł, jednak często zdarza się, że już po pierwszych tygodniach widać mankamenty; dobry plecak to koszt nawet 300 zł, czyli w zasadzie całości rządowego wsparcie; 
 • strój na zajęcia sportowe, czyli buty, koszulki, spodnie lub spodenki - ceny za taki komplet zaczynają się od 100/150 zł – jednak jak w przypadku plecaka, tutaj również nie warto oszczędzać, bo za kilka miesięcy okaże się, że dziecko potrzebuje nowych butów, czy spodni.

Mama potrzebowała kilku chwil spokoju.Chciała spokoju, założyła na dziecko... śmietnik. Scena z parku szokuje

Podręczniki - zmora wszystkich rodziców

Jeśli chodzi o ceny wyprawki szkolnej - największy koszt dotyczy podręczników. Niektóre można wypożyczyć ze szkolnych bibliotek, jeszcze inne odkupić od starszych kolegów. Jednak w przypadku wielu uczniów, którzy np. w tym roku rozpoczną naukę w szkołach średnich, zmieni się podstawa programowa. Do szkół wchodzą nowe przedmioty (Historia i teraźniejszość), a jeszcze inne zostaną rozbudowane o nowe tematy (np. przysposobienie obronne).

Jak zaznaczają sami rodzice, rządowe wsparcie 300 plus jest zbyt małe, aby pokryć wydatki związane z zakupem wyprawki. Przykładem mogą być szkoły średnie, gdzie do wymagany jest zakup konkretnych podręczników. Ich szczegółowy wykaz znajduje się na stronie podreczniki.men.gov.pl. Na podstawie umieszczonych w nim informacji zrobiliśmy wstępne wyliczenia.

 1. Język polski. "Podręcznik Oblicza epok. Liceum i technikum. Klasa 1. Zakres podstawowy i rozszerzony. Nowa edycja cz. I i cz. II" - cena ok. 90 zł za pakiet.
 2. Język angielski. "Repetytorium. Podręcznik do szkół ponadpodstawowych. Poziom podstawowy i rozszerzony" - cena ok. 76 zł.
 3. Drugi język obcy nowożytny, francuski. "Exploits 4. "Podręcznik do nauki języka francuskiego dla liceum i technikum" - cena ok. 60 zł.
 4. Biologia. "Biologia na czasie 4. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres rozszerzony" - cena ok 70zł.
 5. Matematyka. "Matematyka i przykłady jej zastosowań. Podręcznik 4. Licea ogólnokształcące i technika. Zakres podstawowy i rozszerzony" - cena ok. 40 zł.
 6. Chemia. Chemia 4. Zakres rozszerzony. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych - cena ok. 50 zł.
 7. Fizyka.  "Zrozumieć fizykę. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres rozszerzony. Część 4" - cena ok. 40 zł.
 8. Geografia. "Geografia 3. Zakres podstawowy. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych" - cena ok. 60 zł.
 9. Historia. "Historia 3. Ślady czasu. Podręcznik dla klasy 3 liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony" - cena ok. 40 zł.
 10. HiT. "Historia i teraźniejszość podręcznik dla liceów i techników" - cena ok. 47 zł.
 11. Podstawy przedsiębiorczości. "Krok w przedsiębiorczość" - cena ok. 40 zł

Zliczając wszystkie ceny, kwota, jaką przyjdzie zapłacić za nowe podręczniki, wynosi ponad 600 zł. Natomiast jednorazowe wsparcie w ramach rządowego programu "Dobry Start" to 300 zł, które rodzice otrzymują bez względu na osiągany dochód. 

Zdjęcie poglądowe."Córka chce podróżować po Polsce autostopem. Zrobię wszystko, żeby ją zatrzymać"

Więcej o: