Kalendarz roku szkolnego 2022/23 pełen zmian. Nowe przedmioty to nie wszystko. Uczniów stresuje inna kwestia

Na półkach sklepowych widać coraz więcej piórników i zeszytów. To oznacza tylko jedno - rok szkolny 2022/2023 zbliża się wielkimi krokami. Od września uczniów czeka wiele nowości. Jedna z nich szczególnie może ich stresować.

Już wkrótce zadzwoni pierwszy dzwonek, a uczniowie ponownie zasiądą w ławkach szkolnych. Choć edukacja nie lubi wielu zmian, to w tym roku ministerstwo edukacji przyszykowało ich całkiem sporo. Niektóre z nich budzą mieszane uczucia zarówno wśród rodziców, jak i dzieci

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?

Zwolnienia z WF. Nowe zasady

Uczniów szczególnie stresuje kwestia związana z lekcjami WF. Do tej pory mogli oni przynosić zwolnienia od lekarzy rodzinnych, które pozwalały im na rezygnację z zajęć. Od września sprawa nie będzie wyglądać już tak łatwo. Wuefiści będą mogli akceptować jedynie zaświadczenia wydane przez lekarzy specjalistów. Zmiana ta ma zapobiec masowemu unikania aktywności fizycznej przez młodych ludzi. 

Do sprawy odniósł się minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Jak się okazuje, w lekcjach WF nie uczęszcza około 30 proc. uczniów. Przyznał, że dzięki nowej propozycji statystyki te zostaną radykalnie zmniejszone. 

Drugą potężną zmianą, którą wprowadzamy od 1 września - na razie pilotażowo, na Lubelszczyźnie i na Opolszczyźnie, a od 1 września 2023 r. już w całej Polsce - jest absolutnie unikatowy program Narodowa Baza Talentów, w ramach którego każdy nauczyciel WF będzie zobowiązany do przeprowadzenia szeregu testów w każdym semestrze, które pozwolą na wyłowienie talentów sportowych

- powiedział na antenie RMF.

Rok szkolny 2022/2023 - nowe przedmioty 

Duże emocje budzą także nowe przedmioty. Od września Historia i teraźniejszość zastąpi dotychczasowy WOS w zakresie podstawowym w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych. Na lekcjach dzieci będą uczyć się o historii i świata po 1945 roku. W podręcznikach znalazły się zagadnienia dotyczące m.in. pandemii czy katastrofy smoleńskiej.  

Zmiany obejmą także przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa. Podstawa programowa została uzupełniona o elementy związane z przysposobieniem obronnym. Uczniowie nauczą się, jak korzystać z broni kulkowej i pneumatycznej, a także jak ją składać oraz rozkładać. Zajęcia będą odbywały się również na strzelnicach, a ich celem jest przygotowanie młodych ludzi do obrony w sytuacji zagrożenia.  

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: