12 tysięcy na dziecko bez ograniczeń dochodowych. Rodziców jednak obowiązują inne kryteria

12 tysięcy złotych na dziecko to potoczna nazwa Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO). Jest to rządowy program w ramach Nowego Polskiego Ładu. Dodatkowe pieniądze może otrzymać wiele rodzin o różnych dochodach finansowych. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tysięcy na dziecko bez kryterium dochodowego będzie wypłacany przez rok lub dwa lata. W pierwszym przypadku rodziny będą otrzymywać przelewy w wysokości 500 zł co miesiąc, w drugim - po 1000 zł. Jednak nie wszyscy rodzice mogą liczyć na taką zapomogę. Jest kilka warunków, które trzeba spełnić.

Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko zostało

Więcej informacji o świadczeniach znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

12 tysięcy na dziecko. Kto może ubiegać się o dodatkowe świadczenie?

Polski Ład, który wprowadzono w życie na początku tego roku, ma odbudować gospodarkę po pandemii i zmniejszyć powstałe wcześniej nierówności społeczne. Jednym z programów, które są nim objęte, jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. RKO zakłada, że rodzice mogą liczyć na dodatkowe 12 tysięcy złotych na dziecko. Pieniądze otrzymają rodziny, w których urodziła się co najmniej dwójka dzieci. Najmłodsze musi mieć więcej niż 12 miesięcy i mniej niż 35 miesięcy. Oznacza to, że rodzice jedynaków nie otrzymają tego świadczenia. Mogą jednak liczyć na tzw. żłobkowe, czyli dopłatę 400 zł do miejsca w żłobku lub innej placówce. Warto mieć na uwadze, że pieniądze nie trafią na konto bankowe rodziny. 

12 tysięcy na dziecko. Gdzie składać wniosek?

Obsługą dokumentów zajmuje się ZUS, który pieniądze będzie wypłacał w formie bezgotówkowej (trzeba podać numer konta bankowego). Wnioski można przesyłać za pośrednictwem:

  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • platformy Empatia,
  • bankowości elektronicznej. 

Świadczenie będzie wypłacane od razu po rozpatrzeniu dokumentów - co miesiąc przez rok (1000 zł) lub dwa lata (500 zł). Jeżeli w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko, rodzice mogą starać się o podwojenie kwoty świadczenia. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA