300 plus. Nie wszystkie dzieci uczęszczające do szkoły dostaną pieniądze

300 plus, czyli jednorazowe wsparcie w zakupie wyprawki szkolnej to dla wielu rodzin dodatkowy zastrzyk gotówki. Jednak nie wszystkie dzieci uczęszczające do szkoły dostaną pieniądze. Rodzice tych najmłodszych muszą poradzić sobie bez rządowego programu.

300 plus, czyli rządowy program "Dobry Start" to dodatkowe 300 zł dla każdego ucznia aż do momentu ukończenia przez niego 20 lat. Natomiast jeśli w rodzinie jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, pieniądze może otrzymywać do ukończenia 24 lat, pod warunkiem że nadal kontynuuje naukę w szkole. Świadczenie jednak nie przysługuje dla tych najmłodszych dzieci.

Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

300 plus - dla kogo pieniądze? Gdzie złożyć wniosek?

Rządowy program "Dobry Start", potocznie nazywany 300 plus, to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Przysługuje on bez względu na osiągany dochód, zatem z programu mogą skorzystać wszyscy uczniowie. Świadczenie jednak nie obejmuje tych najmłodszych, uczęszczających do przedszkola (np. 3, 4 i 5-latków). Pieniędzy nie otrzymają też rodzice dzieci, które realizują roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

Z początkiem lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił możliwość złożenia wniosku o wypłatę środków. Wnioski drogą online będą przyjmowane do końca listopada - jednak nie warto z tym czekać. Im szybciej rodzice złożą wniosek, tym prędzej mogą otrzymać 300 plus. Jak czytamy na stronie gov.pl, wysłanie dokumentów do ZUSu w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do końca września. Natomiast jeśli wniosek zostanie złożony później, np. we wrześniu, październiku lub listopadzie, to pieniądze na kontach bankowych rodziców pojawią się w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

300 plus nie dla najmłodszych uczniów - oni nie otrzymają pieniędzy

Jeśli chodzi o rządowy program 300 plus, jest on skierowany dla uczniów, którzy rozpoczynają w tym roku naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej - aż do ukończenia przez nich 20. roku życia. Jak czytamy w opisie programu, świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

300 plus nie obejmuje także studentów - bez względu na to, czy kontynuują swoją naukę na uczelni państwowej, czy prywatnej oraz, czy ich tryb jest stacjonarny, czy zaoczny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA