Oto 5 sposobów na wzmocnienie inteligencji emocjonalnej dziecka

Jako rodzice wciąż stajemy przed nowymi wyzwaniami. Zmieniają się nasze wartości, priorytety. Dbamy o nasze dzieci, najlepiej jak to możliwe. Ich psychiczne zdrowie jest dla nas nie mniej ważne niż opieka nad zdrowiem fizycznym. Świadomi rodzice wychowują świadome swoich uczuć dzieci.

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Pojęcie inteligencji emocjonalnej zostało po raz pierwszy wprowadzone w latach 50. XX wieku, kiedy psycholog Abraham Maslow zidentyfikował znaczenie "siły emocjonalnej". Termin inteligencja emocjonalna został ukuty w 1964 roku przez Michaela Beldocha i od tego czasu badania wciąż wykazują jego znaczenie.

Najogólniej inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania własnych uczuć oraz uczuć innych. Zawarte są w niej kompetencje emocjonalne, oraz społeczne, m.in. samoświadomość, samokontrola, empatia, asertywność czy współpraca.

Dbałość o tę strefę rozwoju dziecka to również dbałość o jego zdrowie psychiczne na całe życie.

Oto w jaki sposób, możemy jako rodzice wesprzeć inteligencję emocjonalną naszych dzieci:

1. Zacząć od siebie

Zaopiekować się swoimi emocjami i spojrzeć głęboko w to, co dzieje się wewnątrz nas. W myśl powszechnie znanego zdania słyszanego na pokładach samolotów na całym świecie: najpierw załóż własną maskę tlenową, zanim pomożesz innym.

Wchodząc w interakcję z dzieckiem na poziomie niskich wibracji, spokoju, rezonujemy tym, by wprowadzić spokój i uważność w jego głowie.

2. Nazywać i akceptować wszelkie uczucia, jakie się pojawiają

Nauczmy dziecko rozpoznawać i nazywać emocje, jakie mu towarzyszą. Nazywajmy przy dziecku uczucia, które targają nami w zrozumiały dla niego sposób. Nie negujmy uczuć, które się pojawiają, one nie znikną. Nie zaakceptowane będą wracać, ze zdwojoną siłą. Kiedy dziecko dojrzewa, rozmawiajmy z nim o tym, jak kontrolować emocję tak, by to one nie przejęły kontroli nad nami.

Nauka empatii to jedna z podstawowych kompetencji społecznych.Nauka empatii to jedna z podstawowych kompetencji społecznych. Fot. Flickr.com

3. Okazywać empatię

Nauka empatii może być trudna, ale jest niezwykle ważna. Warto zacząć od najbliższych dziecku osób: - Spójrz, twoja siostra się wystraszyła. Co możemy zrobić, żeby jej pomóc?

Ważne, by dziecko czuło, że jest częścią większej całości, a uwaga, jaką okaże innym, wróci do niego.

4. Poszukiwać sposobów na rozwiązanie problemu

Nie zostawiajmy dziecka samego z problemem, zamiast tego spróbujmy naprowadzić go na ścieżkę rozwiązania. Rozmawiajmy, podpowiadajmy, bądźmy obok. Nie wywołujmy presji, ale odpowiadajmy na pytania, kiedy zostaną zadane.

5. "Bawić się emocjami"

Zabawa to język, przez który dzieci się uczą. Spróbujcie, spędzając razem czas, poruszać temat emocji w grach, zabawach społecznych, planszówkach. Przeglądając książki z najmłodszymi dziećmi, rozmawiajmy o emocjach, które widzimy na ilustracjach. Pozwólcie dzieciom na wyrażanie emocji przez sztukę, choćby tę najbardziej prymitywną. Niech wymalują na swoich twarzach łzy i uśmiechy, po to, by zainspirować rozmowę o tym, jak się czują.

Źródło: Motherly

Więcej o:
Copyright © Agora SA