Grypa pomidorowa jest niebezpieczna dla dzieci. Wyjaśniamy, kogo dotyczy i jak się objawia

W ostatnim czasie możemy obserwować rozprzestrzenianie się nietypowej choroby. Grypa pomidorowa najczęściej atakuje głównie dzieci poniżej piątego roku życia. W Indiach potwierdzono 82 przypadki. Jakie są objawy?

Choć grypa pomidorowa na razie występuje jedynie w Indiach, to nie powinniśmy jej bagatelizować. Jak mogliśmy przekonać się w przypadkach innych chorób, rozprzestrzeniają się one po świecie niezwykle szybko. Warto więc już wiedzieć, jak objawia się hinduskie schorzenie. 

Zobacz wideo Epidemie towarzyszą ludzkości od tysięcy lat

Na zdjęciu: Cesarskie cięcie wykonane przy zredukowanej ingerencji lekarzy.Cesarskie cięcie z bliska. Te ujęcia mają moc. "Dziękuję za ten film"

Grypa pomidorowa - objawy 

Grypa pomidorowa nazywana też "pomidorową gorączką" objawia się charakterystycznymi czerwonymi pęcherzami. Stąd też pochodzi jej nazwa - wysypka przypomina wyglądem pomidory. Ta zakaźna choroba w pierwszej fazie wygląda jak przeziębienie lub grypa. Wśród objawów wymienia się wysoką gorączkę, katar, kaszel, zmęczenie, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunkę, świąd skóry i wysypkę.

Pomidorowa gorączka nie jest śmiertelna, jednak jej leczenie może być długotrwałe. Symptomy utrzymują się zwykle przez siedem dni. Zdaniem lekarzy wirus może utrzymywać się w organizmie przez kilka tygodni, nawet po zniknięciu objawów.

Do tej pory potwierdzono 82 przypadki zakażeń grypą pomidorową, jednak nie wykluczone, że jest ich więcej. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, z wirusem walczą dwa hinduskie stany Kerala i Tamil Nadu. Dotyka on głównie dzieci poniżej piątego roku życia. 

Pokazała, co dzieje się z jej brzuchem w ciążyPokazuje, co dzieje się z jej ciążowym brzuchem i porównuje dziecko do kosmity

Grypa pomidorowa - jak leczyć? 

Jak poinformowało NIH, czyli oficjalna strona Narodowego Instytutu Zdrowia, wciąż nie wiadomo, co jest dokładną przyczyną grypy pomidorowej - czy to gorączka wirusowa, czy następstwo gorączki chikungunya lub dengi. W związku z tym lekarze zalecają chronienie się przed wirusem, przestrzegając podstawowych zasad higieny, unikając dużych skupisk ludzi oraz zachowując dystans. 

W przypadku zaobserwowania objawów u dziecka należy odseparować je od zdrowych dzieci i niezwłocznie poinformować o fakcie lekarza. Chorzy powinni pić dużo wody, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Zaleca się również odpoczynek i powstrzymanie od drapania pęcherzy.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: