Rodzinny kapitał opiekuńczy to 12 tys. zł bez kryterium dochodowego. Rodzice muszą spełnić inny warunek

Rodzinny kapitał opiekuńczy to pomoc państwa sięgająca 12 tysięcy złotych. Pieniądze mogą otrzymać wszyscy rodzice bez względu na poziom swoich dochodów. Ten spory zastrzyk gotówki może stanowić duże wsparcie, zwłaszcza w dobie rosnących kosztów życia. Kto może zabiegać o tego typu świadczenie?
Zobacz wideo Karmieniu piersią towarzyszą emocje (czasami też kontrowersje). Jak sobie radzić?

W dobie wysokiej inflacji program 500 plus przestał spełniać swoje zadanie i rodzicom często brakuje środków na zapewnienie podstawowych potrzeb swoich dzieci. Rozwiązaniem może być skorzystanie z innej formy wsparcia. Rodzinny kapitał opiekuńczy daje możliwość pozyskania 12 tysięcy złotych. 

Rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli jak otrzymać 12 tys. złotych?

Pieniądze w ramach kapitału opiekuńczego przyznawane są na dwa sposoby. Rodzic decyduje czy chce otrzymywać kwotę 500 złotych przez okres dwóch lat, czy też pobierać 1000 zł co miesiąc przez rok. Dobrą informacją jest fakt, że przyznanie tego typu świadczenia nie jest uwarunkowane wysokością otrzymywanych dochodów. Zatem o ich przyznanie może starać się niemal każdy rodzic. Jest jednak pewien warunek. 

Z tej formy wsparcia skorzystać mogą rodziny, które posiadają więcej niż jedno dziecko. Poza tym, aby środki zostały przyznane, wniosek składamy w momencie, w którym maluch kończy 12. miesiąc życia i pobieramy świadczenie do ukończenia przez dziecko 35 miesiąca.

Więcej ciekawych informacji na temat świadczeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

12 tysięcy na dziecko, gdzie składać wniosek?

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie od 1 stycznia 2022 roku. Zatem jeżeli jesteśmy rodzicami co najmniej dwójki dzieci, a jedno z nich niebawem kończy roczek, to mamy szansę skorzystać z tej formy wsparcia finansowego. Aby otrzymać najnowsze świadczenie, należy złożyć wniosek drogą elektroniczną. Obsługą dokumentów zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Formalności możemy dopełnić na trzy różne sposoby:

  • korzystając z platformy Empatia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej),
  • używając Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • lub decydując się na wybór bankowości elektronicznej.

Jeżeli jednak posiadamy wyłącznie jedno dziecko, to przysługuje nam prawo do tzw. żłobkowego. Jest to kwota rzędu 400 złotych. Rodzice jednak nie otrzymują tych pieniędzy na konto, lecz, środki przesyłane są do konkretnego żłobka, w którym znajduje się jedynak. Oferta skierowana jest do maluchów od pierwszego do trzeciego roku życia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.