Imię dla dziewczynki, które oznaczało "wywodzącą się ze szlachetnego rodu". Kiedyś było popularne, dziś rzadko spotykane

Trendy w imionach nieustannie się zmieniają. Niektóre z nich po latach wracają do obiegu, inne odchodzą w zapomnienie. Wiele z nich posiadało wyjątkowe znaczenia.

Wybór imienia jest istotnym i wcale niełatwym momentem w życiu każdego rodzica. Niektórzy wiedzą od razu, wielu wstrzymuje się z podjęciem decyzji do samych narodzin dziecka. Czasem chcemy, by imię było oryginalne i kryło za sobą głębsze znaczenie. Wówczas warto rozejrzeć się za propozycjami, które cieszyły się popularnością w przeszłości. 

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Adelajda - kobieta o szlachetnym pochodzeniu

Jednym z obecnie rzadko spotykanych imion jest Adelajda. Wywodzi się z języka germańskiego od słowa Adal-heit. Oznacza ono kobietę o pięknym obliczu i usposobieniu, która wywodziła się ze szlachetnego rodu. W Polsce zaczęło występować już w X wieku, kiedy Piastowie poślubiali Niemki o tym imieniu. Chociaż dawniej cieszyło się dużą popularnością, obecnie nadawane jest sporadycznie. 

Bon turystyczny1000 zł na dziecko. Nawet tyle można dostać na rodzinne wakacje. Czasu jest coraz mniej

Zdrobnienia imienia Adelajda

Kiedy wybieramy imię, bierzemy także pod uwagę jego możliwe zdrobnienia. Jak się okazuje, Adelajda ma ich pod dostatkiem. Wśród nich znajdziemy takie propozycje jak: Ada, Adka, Adula, Aduś, Adusia, Adzia, Adela, Adi, Adelajdka, Adelka, Adelcia, Adelka, Adeluńcia, Aducha, Adulka, Adunia, Adulek, Dela, Delka, Deli.

Adelajda - imieniny

Dziewczynka o imieniu Adelajda swoje imieniny świętuje 5 lutego, 11, 27 czerwca oraz 16 grudnia. Najpopularniejszą datą jest jednak ta ostatnia.

Na zdjęciu: Rodzice trzymają w ramionach swoje przedwcześnie urodzone dziecko.Te zdjęcia pokazują więcej niż poród. "Było to najpotężniejsze 50 minut w moim życiu..."

Adelajda - znane osoby o tym imieniu

Można wymienić również wiele osób, które nosiły to imię. Wśród kobiet o "szlachetnym pochodzeniu" znalazła się m.in. żona Bolesława Krzywoustego, Adelajda Heska - żona Kazimierza Wielkiego, Maria Adelajda Burbon - księżniczka francuska czy Adelajda Burgundzka - cesarzowa Niemiec oraz żona Ottona I Wielkiego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: