Rok szkolny 2022/23 zakłada pewne zmiany. Do szkół wejdą trzy nowe przedmioty. Jeden wzbudza szczególne kontrowersje

Od 1 września do szkół zostaną wprowadzone pewne zmiany, zapowiadane już wcześniej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na uczniów czekają nowe przedmioty. Jednak jeden z nich nieustannie budzi kontrowersje. Co czeka dzieci i młodzież w nowym roku szkolnym?
Zobacz wideo Karmieniu piersią towarzyszą emocje (czasami też kontrowersje). Jak sobie radzić?

Nowy rok szkolny 2022/2023 już za pasem. I choć same wakacje dla niektórych uczniów były nieco wyjątkowe, a chwilami stresujące, to od września będą się mierzyć z nowymi wyzwaniami. Mowa głównie o młodzieży rozpoczynającej edukację w szkołach ponadpodstawowych. Najpierw oczekiwali wyników egzaminów ósmoklasisty, później sprawdzali listy osób przyjętych do liceum, technikum czy szkoły branżowej, a teraz będą pierwszymi uczestnikami nowej reformy szkolnictwa. 

Lekcja religii w szkole (zdjęcie ilustracyjne)Uczniowie rezygnują z religii. Czarnek chce wprowadzić kluczową zmianę

Nie takiego HiTu oczekiwano. Podręcznik wzbudził kontrowersje

Minister Przemysław Czarnek podpisał trzy projekty rozporządzeń dotyczących polskiego szkolnictwa. Zmiany obejmą znany do tej pory przedmiot uczący wiedzy o społeczeństwie, w skrócie określany mianem WOS. Jego podstawa programowa ulegnie przekształceniu i od września 2023 uczniowie będą uczęszczać na zajęcia HiT. W rozwinięciu skrót ten oznacza historię i teraźniejszość.

W ramach lekcji młodzież ma poznawać dzieje Polski po okresie II wojny światowej, aż do 2015 roku. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że treść podręcznika, przeznaczona do edukacji młodego pokolenia zwróciła uwagę wielu osób. Pojawiły się w niej wątki zupełnie niezrozumiałe. Przykładem może być włączenie feminizmu do grupy ideologii politycznych będącej na równi z socjalizmem.

Wśród najbardziej popularnych obecnie ideologii politycznych należy scharakteryzować socjalizm, liberalizm, feminizm, ideologię gender, współczesną chadecję, czyli chrześcijańską demokrację, której nie należy jednak utożsamiać z chadecją sprzed 40 lat i więcej

- czytamy fragment podręcznika autorstwa prof. Roszkowskiego.

Co więcej, zapoznając się z treścią książki, natkniemy się na rozdział zatytułowany "Ideologie i nazizm". W jego treści zaś odszukamy kwestię pojęcia gender, które w rozumieniu samego autora jest jedynie uproszczoną wersją jakiejś filozofii potrzebnej w realizacji różnych programów politycznych. 

To jednak nie koniec kontrowersji. W podręczniku znajdowały się treści nacechowane wydźwiękiem pedofilskim. Ten fakt został zgłoszony Komisji ds. Pedofilii, która jasno opowiedziała się za koniecznością usunięcia tego typu zapisów.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

'Dobry Start', czyli 300 plus (zdjęcie ilustracyjne)Wyprawka szkolna grozy. Rodzice polują na wyprzedaże i komentują ceny

W szkołach pojawią się trzy nowe przedmioty. HiT i co jeszcze?

Zmian programowych będzie więcej. HiT to nie jedyny nowy przedmiot, jaki czeka uczniów. W związku z reformą szkolnictwa, ministerstwo poinformowało także, że zmianom ulegną dawne zajęcia z przysposobienia obronnego.

Na uczniów szkół ponadpodstawowych czekają lekcje składania i rozkładania broni oraz wyjścia na strzelnicę. Ta kwestia również budzi wątpliwości. Wiele osób uważa, że taka forma nauki jest zbędna, ponadto może być niebezpieczna w skutkach.

Trzecim przedmiotem, jaki mają poznawać młodzi absolwenci szkoły podstawowej, będzie biznes i zarządzanie. Jego zadaniem jest przygotowanie uczniów do dorosłego życia zawodowego. Zdobędą wiedzę jak tworzyć firmę oraz poznają modele zarządzania.

Choć do tej pory w szkołach obowiązywał już podobny przedmiot i nazywał się podstawy przedsiębiorczości, to jednak ministerstwo chce go przekształcić. Niestety na ten moment brak szczegółowych informacji jak wyglądałyby zapowiadane zmiany i co dokładnie obejmą.

Więcej o: