Zakazane imię dla dziewczynki wypadło z rankingu. Nasi przodkowie silili się na podstępy, by nazywać tak córki

Na przestrzeni lat kwestia wyboru imion nieustannie się zmienia. Bywały czasy, że dzieciom nadawano wyłącznie te, które odnosiły się do postaci świętych. Z czasem rodzice zaczęli poszukiwać nowoczesnych rozwiązań i tak tradycyjne imiona zaczęły się przeplatać ze współczesnością. Są jednak przypadki, kiedy niegdyś popularne imię, dziś mocno traci zainteresowanie rodziców.
Zobacz wideo Karmieniu piersią towarzyszą emocje (czasami też kontrowersje). Jak sobie radzić?

To, że świat się zmienia, wiemy nie od dziś. Jednak dowód na to możemy znaleźć także wśród najbardziej prozaicznych spraw. Tak jest właśnie z imionami i ich wyborem dla nowo narodzonych dzieci. To, co niegdyś było popularne, jest gdzieś na moment zapomniane. Dziś omówimy jeden z przykładów imion, które wypadły z rankingu najbardziej popularnych wśród dziewczynek.

Zakazane imię wypadło z rankingu. O kim mowa?

Kiedyś w Polsce królowały długie, starodawne imiona. Często nawiązywały do postaci historycznych, czy żywotów świętych. Przykładem może być Maria. Niegdyś bardzo popularna wśród dziewczynek.  Jednak na przestrzeni ostatnich lat ich liczba zaczęła spadać. 

W 2017 roku zajęła dziewiąte miejsce w rankingu, urodziło się wtedy 5 521 dziewczynek o takim imieniu. Rok później była na miejscu ósmym z wynikiem 5 442. Jednak ten trend nie utrzymał się zbyt długo. W 2020 roku była już na ostatnim miejscu w rankingu, a rok później całkiem z niego wypadła zajmując 11 pozycję. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Imię Maria dawniej, czyli co robili nasi przodkowie?

Jak się okazuje, już nasi dziadkowie próbowali nadać swoim córkom nieco oryginalne imiona. Choć Maria była bardzo pięknym określeniem dla dziewczynki, część rodziców decydowała się nadać im nieco inne brzmienie. 

Marianna, nierzadko spotykamy osoby, które w swojej rodzinie miały choćby babcię o takim właśnie imieniu. Aby nazwać córkę w ten sposób, rodzice musieli mocno się wysilić, ponieważ niegdyś możliwe było jedynie nadawanie dziecku na chrzcie imienia wywodzącego się z wiary katolickiej i powiązanego z jakąś świętą osobą.

Choć teraz bez problemu możemy znaleźć takie postacie, np. św. Mariannę Cope, to jednak dawniej ludzie mieli ograniczone możliwości pozyskiwania tak szczegółowej wiedzy w tym zakresie. Mimo to nie była to dla nich duża przeszkoda w osiągnięciu celu. 

Co więcej, poza Marianną, spotykane było także użycie imienia Maryna, a to określenie zupełnie nie nawiązywało do żadnej świętej postaci i było wręcz zakazane. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.