Za wycieczkę rowerową z dzieckiem można słono zapłacić. O tym mandacie niewiele rodziców wie

Mandaty nie dotyczą jedynie kierowców, czy pieszych. Za złamanie przepisów ruchu drogowego zapłacą także rodzice dzieci, przemieszczających się rowerem. Za co grozi kara nawet 1500 złotych? O czym musi pamiętać młodzież, wybierając się na wycieczkę? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Rowerzystka wjechała na przejście dla pieszych wprost pod samochód

Jeżeli planujemy rodzinny wypad na rowery, a uczestnikami tej wycieczki mają być także nasze dzieci, to pamiętajmy, że wyjeżdżając na drogę publiczną, stają się aktywnym uczestnikiem ruchu drogowego. Ten fakt powinien determinować nas, abyśmy zadbali nie tylko o bezpieczeństwo dzieci, ale także zapoznali się z zasadami, które uchronią nas od mandatu. 

Mandat na wycieczce rowerowej. Rodzic może zapłacić nawet 1500 zł kary

Od 1 stycznia bieżącego roku został wprowadzony nowy taryfikator mandatów. Choć kwestią ewentualnych kar pieniężnych byli zainteresowani głównie kierowcy, to jak się okazuje, warto zwrócić uwagę także na inne kwestie w zakresie prawa o ruchu drogowym. 

Przykładem może być nałożenie na rodzica kary w wysokości 1500 złotych, jeżeli dziecko będzie poruszało się drogą publiczną przy użyciu roweru bądź hulajnogi. Przypominamy, że dzieci nie posiadają uprawnień do jazdy w tego typu miejscach. Jednak w przypadku młodzieży, która posiada kartę rowerową, należy dbać, aby zawsze mieli przy sobie ten dokument.

Ważną informacją jest fakt, że dzieci do 10 roku życia mogą korzystać z rowerów bądź hulajnogi jedynie pod opieką osób dorosłych. W kodeksie karnym widnieje jasny zapis świadczący o tym, iż dziecko, które nie ukończyło dziesięciu lat, traktowane jest jako pieszy. Dlatego jeżeli wybieramy się na wycieczkę rowerową, możemy przemieszczać się wyłącznie chodnikiem.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wycieczka rowerowa z dziećmi. O czym jeszcze należy pamiętać?

Kiedy wybieramy się z dziećmi, musimy przede wszystkim dbać i ich bezpieczeństwo. Dlatego zalecane jest, aby wyposażyć maluchy, młodzież, ale także i siebie w kask ochronny. Dawanie przykładu dzieciom sprawia, że bardziej świadomie traktują poruszanie się po drogach. 

Choć w świetle prawa nie ma obowiązku zsiadania z roweru i przeprowadzania go na drugą stronę, to jednak edukacja dzieci pod kątem bezpiecznego zachowania przed przejściem dla pieszych jest bardzo istotna. Maluchy bacznie obserwują dorosłych i to właśnie nasze postępowanie jest dla nich przykładem.

Więcej o: