Najpopularniejsze imiona męskie. W rankingu jest tylko jedno imię słowiańskie. Oznacza "owianego sławą"

Kiedy wybieramy imię dla dziecka, czasem kierujemy się rankingiem i tym, co jest obecnie w modzie. Przeanalizowaliśmy imiona męskie nadawane dzieciom w 2021 roku, i ku naszemu zaskoczeniu w pierwszej dziesiątce było zaledwie jedno imię pochodzenia słowiańskiego. Prezentujemy oficjale dane.
Zobacz wideo Lato - najtrudniejsza pora roku dla małych dzieci. Dlaczego? [Mamy Czas]

Choć nadawanie imion w Polsce często wiąże się z rodzinną tradycją, czy poszukiwaniem rozwiązań, które są proste i łatwe w wypowiadaniu czy zapisie, to jednak okazuje się, że coraz mniej jest wśród nas określeń wywodzących się z kultury słowiańskiej. Wskazują na to oficjalne dane. 

Imię dla chłopca, które może być hitem 2022. Wskoczyło do rankingu i oznacza 'antycznego lwa'Imię dla chłopca, które może być hitem 2022. Oznacza "antycznego lwa"

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Najpopularniejsze imiona męskie w Polsce, dane są zaskakujące

Na podstawie informacji zamieszczonych na oficjalnym portalu dane.gov.pl prezentujemy ranking najczęściej wybieranych imion męskich w 2021 roku. Choć większość możemy uznać za tradycyjne, czy nie wyszukane to jednak okazuje się, że zaledwie jedno jest pochodzenia słowiańskiego. W dodatku zajmuje ostatnie miejsce w tabeli. 

Zacznijmy od podium. Na miejscu pierwszym znajduje się Antonii, choć jest to imię nadawane dzieciom od lat, to jego pochodzenie zupełnie nie jest Polskie. Swoje korzenie znajduje w starożytnym Rzymie i wywodzi się od rodu Antoniuszów. 

Miejsce drugie. Jan, bardzo popularne w naszej kulturze, lecz jego źródło to język hebrajski i oznacza łaskę. 

Na trzecim znajduje się Aleksander. To greckie imię oznacza mężczyznę broniącego i wywodzi się ze starożytności. 

Czwartą pozycję zajmuje Franciszek. To imię jest pochodzenia germańskiego i wywodzi się od słowa frank, czyli wolny. 

Piąte miejsce to Jakub. Wbrew pozorom to także nie jest słowiańskie imię. Jego pochodzenie jest aramejskie, a poprzez zapisy w Biblii mocno zakorzeniło się w naszej kulturze.

Lista imion męskich nadanych dzieciom w 2021 r. wg pola: imię pierwsze - statystyka ogólna dla całej Polski.Lista imion męskich nadanych dzieciom w 2021 r. wg pola: imię pierwsze - statystyka ogólna dla całej Polski. Fot. dane.gov.pl

Niemowlę (zdjęcie ilustracyjne)Najładniejsze imiona dla dziewczynek. Powraca imię noszone przez gwiazdy

Ostatnie miejsce w rankingu, czyli Stanisław najrzadziej wybieranym imieniem w Polsce

Tak, to właśnie Stanisław jest najrzadziej wybieranym imieniem spośród pierwszej dziesiątki. W 2021 roku zajął 10 miejsce w oficjalnej tabeli męskich imion nadawanych dzieciom w Polsce. Jednak jako jedyne wywodzi się z kultury słowiańskiej i oznacza "owianego sławą". W 2021 roku na świat przyszło 4679 chłopców o imieniu Stanisław. 

Na miejscu dziewiątym znajduje się Filip wywodzący się z Grecji i oznaczający osobę kochającą konie. Ósme to Szymon, swoje źródło znajduje w języku hebrajskim i w dosłownym tłumaczeniu oznacza, "Bóg wysłuchał".

Na siódmym uplasował się Mikołaj, to określenie jak wiele innych także wywodzi się z greki i mówi o człowieku, który broni swojego ludu. 

Szóste miejsce zajmuje Leon, pochodzi z języka greckiego i w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza lwa, oraz człowieka odważnego.  

Więcej o: