Nie pracowałaś, a wychowywałaś dzieci? Możesz dostać pieniądze od rządu. Kwota jest niemała

Kobiety, które urodziły dzieci, mają szansę na otrzymanie od rządu bezskładkowej emerytury. Oznacza to, że po osiągnięciu wieku emerytalnego co miesiąc otrzymają pieniądze za wychowanie dzieci. Jak się okazuje, są jednak pewne warunki, które należy spełniać, aby móc ubiegać się o tego typu świadczenie. Kto otrzyma matczyną emeryturę i czy ojcowie też mogą na nią liczyć? Sprawdzamy
Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Od 2019 roku rząd kontynuuje program Mama 4+, jego zadaniem jest wypłacanie emerytury matkom, które wychowały co najmniej czworo dzieci. Jednak jak się okazuje to nie jedyne wytyczne, które należy spełnić, aby otrzymać comiesięczne świadczenie. 

Jarosław Kaczyński. Prezes partii Prawo i SprawiedliwośćWypłaty 500 plus. Nie będzie waloryzacji? Kaczyński: Nie chcemy Polski, która żyje ze świadczeń

Mama 4 Plus, czyli emerytura dla bezrobotnych Polek

Matczyna emerytura to kolejna forma wsparcia skierowana do rodzin z dziećmi. Tym razem środki otrzymują matki, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz wychowania potomstwa. Aby otrzymać tego typu świadczenie, kobieta musi osiągnąć wiek emerytalny, który w Polsce wynosi 60 lat. Jednak wytycznych jest więcej. Poniżej prezentujemy ich treść:

  • matka urodziła i wychowała co najmniej czwórkę dzieci, bądź wyłącznie wychowała i ma ukończony 60 rok życia,
  • mieszka w Polsce przez co najmniej 10 lat, jej tzw. ośrodkiem interesów życiowych jest nasz kraj i tu płaci podatki,
  • posiada polskie obywatelstwo albo posiada prawo pobytu, lub stałego pobytu na terytorium Polski, jest obywatelem Państw UE lub cudzoziemcem mieszkającym w Polsce.

Wartość emerytury podlega corocznej waloryzacji. W ubiegłym roku wysokość świadczenia za urodzenie dzieci wynosiła 1250,88 zł brutto, zaś od marca bieżącego roku wynosi już 1338,44 zł.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wysypka (zdjęcie ilustracyjne)Pomidorowa gorączka atakuje najmłodszych. Jej objawy są podobne do innej choroby

Matczyna emerytura także dla ojców? Kto dostanie pieniądze?

Choć nazwa programu Mama 4 plus, ściśle nawiązuje do matek, to jednak wypłata świadczenia obejmuje także niektórych ojców. Aby otrzymać comiesięczną emeryturę w wyżej wymienionej kwocie, ojcowie muszą spełniać poniższe kryteria:

  • ojciec ukończył 65 roku życia,
  • wychował co najmniej czwórkę dzieci na skutek śmierci matki lub jej odejścia.

Przydatną informacją jest fakt, że jeżeli matka albo ojciec posiadają emeryturę, czy rentę, która wynosi, mniej niż najniższa emerytura, to pieniądze z programu Mama 4 plus mogą stać się uzupełnieniem tej wartości do uzyskania ostatecznie kwoty 1338,44 zł.

'Z lasu', Mykoły Pymonenki, 1900 r.Chrust plus! "Za równowartość pół bochenka chleba mam drewno na dwa tygodnie palenia w kominku"

Emerytura mama 4 plus. Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Jeżeli spełniamy powyższe wytyczne, możemy starać się o uzyskanie świadczenia. W tym celu możemy pobrać niezbędny wniosek znajdujący się na stronie ZUS, lub otrzymać go w dowolnej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wypełnionego formularza należy dołączyć następujące dokumenty:

  • akty urodzenia dzieci,
  • numery pesel dzieci,
  • informacje o naszej sytuacji osobistej lub materialnej,
  • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na wydanie decyzji w przedmiotowej sprawie.

Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych informacji wniosek wraz z załącznikami składamy w wybranym oddziale ZUS.

Więcej o: