Kiedy zaczyna się rok szkolny 2022? Po wakacjach nadchodzą zmiany. Chodzi o trzy nowe przedmioty

Już ponad połowa wakacji za nami, więc wielu rodziców i uczniów myśli powoli o nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023. Szczególnie że będzie pełen zmian, zwłaszcza w planie lekcji - między innymi uczniowie będą uczęszczać na trzy nowe przedmioty. Zapoznajcie się ze szczegółami.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą w nauce. Przydatne dla uczniów i studentów

Nadchodzący rok szkolny 2022/2023 przywita uczniów szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas szkół podstawowych nowymi przedmiotami - Przysposobieniem Obronnym, Historią i Teraźniejszością oraz Biznesem i Zarządzaniem (aczkolwiek ten ostatni dopiero będzie powstawał, same zajęcia są przewidziane na rok 2023/2024). Oprócz tego zmienią się zasady wystawiania zwolnień z WF oraz matura. Zobaczcie sami, jakie nowości szykuje nam zbliżający się rok szkolny. 

Zmiany w szkole od 1 września 2022 roku. Co się zmieni? Wyjaśniamy

Rok szkolny 2022/2023 zacznie się 1 września 2022 roku, czyli w czwartek. Od tego momentu zamiast Wiedzy O Społeczeństwie (WOS) uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych będą mieli nowy przedmiot - Historię i Teraźniejszość. Będą się uczyć historii najnowszej, obejmującej okres od 1945 roku. Młodzież zapozna się z takimi wydarzeniami z Polski i świata, jak katastrofa smoleńska czy pandemia COVID-19. 

Następnym nowym przedmiotem dla uczniów z klas VIII szkół podstawowych oraz  pierwszych szkół ponadpodstawowych będzie Przysposobienie Obronne, które zastąpi dotychczasową Edukację Dla Bezpieczeństwa. Uczniowie poznają między innymi takie zagadnienia, jak podstawy survivalu, strzelectwa, terenoznawstwa czy cyberbezpieczeństwa. Zajęcia będą obejmowały też praktyczną naukę strzelania i obsługi broni. 

Kolejną nowością wśród przedmiotów jest Biznes i Zarządzanie, który wejdzie do planu lekcji dopiero od roku 2023, jednak już teraz będzie tworzony plan nauczania. BIZ zastąpi i rozszerzy obecne Podstawy Przedsiębiorczości. 

Jednak to nie jedyne zmiany w edukacji, jakie pojawią się w nowym roku szkolnym. Co jeszcze ulegnie zmianie? Sposób otrzymywania zwolnień z Wychowania Fizycznego (WF). Jak to będzie wyglądało? Zwolnienie z aktywnych ćwiczeń może być wyłącznie od lekarza specjalisty, a nie lekarza pierwszego kontaktu czy zgoła od rodziców. Dzięki temu więcej uczniów ma uczestniczyć w zajęciach z WF. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA