Ciąża ekstra to coś, czego chcielibyśmy uniknąć za wszelką cenę. Ma trzy nietypowe objawy

Urodzenie zdrowego dziecka, to coś, czego wszyscy rodzice pragną najbardziej. We wczesnej ciąży najczęściej obawiamy się poronienia. Wiele mam nie bierze jednak pod uwagę innego, równie poważnego problemu.

Ciąża ektopowa to inaczej ciąża pozamaciczna lub ekstra, która często skutkuje poronieniem. Polega na rozwijaniu się płodu poza błoną śluzową macicy - w jajniku, jajowodzie czy szyjce macicy. O powadze tego zagadnienia poinformował na Instagramie ginekolog dr n. med. Michał Lipa. 

Zobacz wideo Jak wybrać pediatrę dla noworodka?

Ciąża ektopowa. Objawy i powikłania

Młode mamy najczęściej wymieniają poronienie jako największą obawę we wczesnej ciąży. Dr n. med. Michał Lipa zwrócił jednak uwagę, że powinniśmy pamiętać o innych niepowodzeniach położniczych. 

International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology zachęca do szerzenia wiedzy na ten temat z okazji powołania pierwszego Dnia Ciąży Ektopowej. Dlaczego to takie ważne? Odpowiedź jest zwięzła- diagnoza ciąży ektopowej wcale nie jest taka prosta, jakby mogło się wydawać, a każdy doświadczony specjalista może opowiedzieć o wyjątkach, a nawet wyjątkach od wyjątków, jakie spotkał w izbie przyjęć, które mimo nietypowego przebiegu finalnie okazywały się być ciążą rozwijającą się poza jamą macicy

- podzielił się ginekolog na swoim Instagramie. 

Jak przyznał, ciąża ektopowa charakteryzuje się trzema najpopularniejszymi objawami. Wśród nich znajdziemy zatrzymanie miesiączki - najczęściej przez 7-8 tygodni, plamienia lub krwawienia z dróg rodnych oraz bóle podbrzusza.

 

Ciąża ekstra. Problemy z rozpoznaniem

Zdaniem lekarza ciąża pozamaciczna jest niezwykle trudna do wykrycia. We wczesnym etapie może ona być niewidoczna podczas badania USG. 

Warto podkreślić, że mimo najlepszego, dostępnego sprzętu, badanie USG nie jest złotym standardem w rozpoznawaniu ciąż ektopowych, a jedynie bardzo ważnym dodatkiem w trakcie diagnostyki. Możemy podejrzewać ciążę pozamaciczną, ale mimo wielu starań, nie zobaczyć jej za pomocą aparatu. Jedyną wskazówką może być dodatni test na obecność beta-hCG (hormonu ciążowego). Ostateczną diagnozę stawiamy po leczeniu operacyjnym i badaniu histopatologicznym

- dodał dr n. med. Michał Lipa. 

Ciąża ektopowa nie zdarza się tak często jak poronienia, jednak nie można jej bagatelizować. Stanowi ona zagrożenie dla zdrowia matki, a nawet jej życia. Obecnie szacuje się, że przypadki płodów rozwijających się poza macicą stanowią około 2 proc. ciąż na świecie. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.