Ulga na dziecko 2022 to dodatkowe 1112 zł. Rodziny wielodzietne mogą liczyć na jeszcze więcej

Rodzice mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Ulga na dziecko 2022 uprawnia ich do płacenia mniejszego podatku. Komu przysługuje i jakie warunki trzeba spełnić?

Ulga na dziecko to uprawnia polskich rodziców oraz opiekunów prawnych do obniżenia podatku. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na dodatkowe środki. Sprawdźcie, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Dziecko (zdjęcie ilustracyjne)Najrzadsze imiona dla dziewczynek nadawane w ubiegłym roku. Wśród nich Witalina

Ulga na dziecko 2022. Kto może otrzymać? 

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym lub osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej. Obniżenie podatku można otrzymać, jeżeli wychowujemy dziecko

  • które jest niepełnoletnie,
  • niepełnosprawne, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • nie ukończyło 25. roku życia, ale wciąż się uczy, a jego dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych nie przekraczają łącznie 3089 zł.

W rocznym rozliczeniu rodzice mogą otrzymać 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 na trzecie oraz 2700 na każde kolejne. Warto zaznaczyć, że ulgi się sumują, w związku z czym przy trójce pociech można liczyć na 4 224,12 zł.

Chrzest dziecka w KościeleKościół stawia warunki przyszłym rodzicom chrzestnym

Ulga na dziecko 2022. Limity dochodów

W przypadku wychowywania więcej niż jednej pociechy rodziców lub opiekunów nie obowiązują żadne limity dochodów. Ulga przysługuje bez względu na to, ile zarabiacie. Jeżeli jednak: 

  • macie jedno dziecko i wychowujecie je samotnie - nie możecie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok - nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • macie jedno dziecko i nie jesteście w związku małżeńskim - nie możecie zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł.

Kto nie skorzysta z ulgi? 

Jednak nie wszyscy opiekunowie i rodzice mogą otrzymać dodatkowe środki. Aby skorzystać z ulgi, należy faktycznie sprawować opiekę nad małoletnim dzieckiem. Nie wystarczy posiadanie władzy rodzicielskiej, płacenie alimentów czy utrzymywanie sporadycznych kontaktów z pociechą. 

Warunkiem zastosowania tej ulgi jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Polega to na sprawowaniu pieczy nad dzieckiem (jego majątkiem) oraz wychowywaniu dziecka. Posiadanie władzy rodzicielskiej (bez jej faktycznego wykonywania), podobnie jak utrzymywanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacenie alimentów, nie wystarcza do zastosowania ulgi.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: