Pomidorowa gorączka (inaczej pomidorowa grypa) to zakaźna choroba, która nie jest bardzo groźna dla organizmu, ale rozprzestrzenia się błyskawicznie i trudno nad nią zapanować. Jakie są jej objawy? Odpowiadamy.
Pomidorową gorączką nazywa się powikłanie po przenoszonych przez komary gorączkach denga i chikungunya. Do tej pory odnotowano 80 przypadków zachorowań wśród dzieci, jednak należy mieć na uwadze, że zachorowań może być więcej. Obecnie występuje w stanie Kerala w południowo-zachodnich Indiach, ale niewykluczone, że pojawi się w innych miejscach.
Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby poniżej pięciu lat. Przebieg pomidorowej gorączki jest łagodny, a proces zdrowienia trwa zwykle około 10 dni. Poniżej prezentujemy objawy pomidorowej gorączki:
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Pomidorowa gorączka jest niełatwa do zdiagnozowania, ponieważ takie objawy wykazują również inne choroby. M.in. przeziębienie, grypa, ale też choroby z wysypką skórną. Co jednak robić, jeśli podejrzewamy zachorowanie? Takie postępowanie na pewno nam nie zaszkodzi.
W przypadku zachorowania należy:
Z kolei, aby uniknąć zakażenia, należy: