Suche utoniecie. Kąpiel w wanience może skoczyć się źle

Czy zachłyśnięcie wodą z wanienki grozi suchym utonięciem? Ratownik medyczny uspokaja i informuje rodziców, że bardzo rzadko dochodzi do tego typu sytuacji. Jednak gdy mamy podejrzenia, że mogło dojść do zachłyśnięcia, lub podtopienia ważne jest odpowiednie rozpoznanie powikłań i szybka reakcja.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne. Stresująca szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców może okazać się zwykła kąpiel dziecka. Chwila nieuwagi, sięgnięcie po kosmetyk czy ręcznik może skutkować wyślizgnięciem się bobasa z rąk, a to z kolei może spowodować zachłyśnięcie wodą. Co jeśli dojdzie do suchego utonięcia? Ratownik radzi jak się zachować. 

Suche utonięcie - co jest przyczyną? 

Statystyki dotyczące utonięć jasno przedstawiają, że do wypadków najczęściej dochodzi podczas kąpieli w wannie. Często bagatelizujemy zagrożenie w domowych warunkach, tymczasem do tego typu sytuacje najczęściej zdarzają się właśnie w domowym zaciszu. Kąpiel najmłodszych wydaje się być najbardziej stresująca - zazwyczaj sekundę po bliższym kontakcie ust czy nosa dziecka z wodą wszystko wydaje się w porządku. W głowie rodzica jednak nagromadzają się myśli o wtórnych utonięciach, które potęgują obawy. 

Zdaniem medyków panika nie jest wskazana, a wiedza w takich momentach okazuje się niezastąpiona. Tragedii można zapobiec szybką reakcją, stwierdzeniem objawów i udzieleniem pierwszej pomocy jeśli jest taka potrzeba. Kontakt z lekarzem także jest wskazany. 

Faktem jest, że po każdym podtopieniu, czyli sytuacji kiedy twarz znajduje się pod powierzchnią wody, mogą wystąpić powikłania i to one doprowadzają do zatrzymania krążenia. Każde z tych powikłań czy będzie to tak często opisywany przez media w nieudolny sposób obrzęk płuc, czy zapalenie płuc po podtopieniu w zanieczyszczonej wodzie da objawy w ciągu 24h

- tłumaczą ratownicy, którzy prowadzą grupę szkoleniową i profile edukacyjne @twojratownik m.in. na Instagramie

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Suche utonięcie - objawy i pierwsza pomoc

Suche utonięcie jest spowodowane dostaniem się wody do nosogardzieli. Od kilku do 24 godzin po zachłyśnięciu się cieczą podczas kąpieli w wodzie, picia napoju, ale też nieprawidłowym przełknięciu śliny może dojść do zaciśnięcia się mięśni krtani, dokładniej głośni, wywołania problemów z oddychaniem i doprowadzić do śmierci. Taka reakcja chroni przed dostaniem się cieczy do płuc, ale może spowodować niedotlenienie.

Jeśli w ciągu doby od podtopienia doszło do tych obajwów - nalezy niezwłocznie zadzwonić pod numer 999 lub 112, lub udać się do pobliskiego szpitala. Jak radzą eksperci, dobrze jest po każdym podtopieniu, skonsultować dziecko z lekarzem pierwszego kontaktu. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy: 

  • wymioty,
  • nasilający się kaszel,
  • duszność,
  • nadmierna senność.

Ratownicy apelują i podkreślają, że wyłącznie tego typu objawy powinny nas niepokoić, a nie samo hasło "suche utonięcie". 

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA