Zmiany w kodeksie pracy niepokoją rodziców. Stracą dwa dni płatnej opieki nad dzieckiem? Wyjaśniamy

Rząd wprowadza zmiany w Kodeksie Pracy. Rodzice mają dostać bezpłatne dni wolne na opiekę nad dziećmi, ale co z dotychczasowymi dwoma płatnymi? Czy rodzice stracą te dni? Wyjaśniamy urzędowe zawiłości.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kamil Baleja mówi, jak naprawdę wygląda życie rodzica. "Próżność i ego, nic więcej"

W obecnym Kodeksie Pracy funkcjonuje zapis gwarantujący każdemu pracownikowi dwa płatne dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Jest to artykuł 188, który mówi, że każdemu pracownikowi, który wychowuje jedno (lub więcej) dzieci w wieku do 14 lat, przysługują dwa dni (lub 16 godzin) rocznie płatnego urlopu na opiekę nad latoroślą. Jednak jakiś czas temu rząd ogłosił, że zostanie wprowadzona zmiana do powyższego dokumentu. To sprawiło, że rodzice boją się, że właśnie wprowadzane do Kodeksu zmiany odbiorą im dotychczasowe płatne dni opieki nad dzieckiem. Czy tak naprawdę będzie? Tłumaczymy zawiłości prawne.

Jednak rodzice boją się, że właśnie wprowadzane do Kodeksu zmiany odbiorą im dotychczasowe płatne dni opieki nad dzieckiem. Czy tak naprawdę będzie? Tłumaczymy zawiłości prawne.

Zmiany w Kodeksie Pracy. Co z dwoma płatnymi dniami na opiekę nad dzieckiem? 

W sprawie wspomnianych dni wolnych na opiekę nad dzieckiem rozmawiała z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej redakcja portalu Bankier.pl. Urzędnicy państwowi rozwiewają rodzicielskie wątpliwości w następujący sposób:

W ww. projekcie ustawy nie proponuje się uchylenia ani art. 188 Kodeksu pracy, dotyczącego 2-dniowego (albo 16-godzinnego) zwolnienia od pracy przysługującego w roku kalendarzowym pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, ani też przepisów dotyczących zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zatem pracownikowi nadal, tj. także po wprowadzeniu prawa do urlopu opiekuńczego, będzie przysługiwało prawo do korzystania z wymienionych wyżej uprawnień.

Z powyższego tłumaczenia jasno wynika, że po wprowadzeniu zmian do Kodeksu Pracy rodzicom będą przysługiwały zarówno dwa dni płatnej opieki nad dzieckiem, jak i dodatkowe pięć bezpłatnych. Jednakże na razie prace nad Kodeksem wciąż trwają i nie wiadomo, kiedy zmiany wejdą w życie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA