Wymogi dla rodziców chrzestnych budzą kontrowersje. Mieszkasz z partnerem? Ksiądz nie będzie zachwycony

Tytuł rodzica chrzestnego będzie niebawem dany tylko wybranym, bowiem kościół zaostrza warunki. Wymogi budzą coraz większe kontrowersje, a lista potrzebnych dokumentów i zaświadczeń cały czas się powiększa. Mieszkasz z partnerem? Ksiądz nie będzie zachwycony, to może być powód do odrzucenia prośby.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe warunki dla rodziców chrzestnych, od teraz będzie jeszcze trudniej, a zdobycie zaświadczenia będzie możliwe tylko po spełnieniu wielu wymogów. Kandydat na chrzestnego musi posiadać nie tylko sakrament Eucharystii czy bierzmowania, ale także okazać się specjalnym dokumentem. Z ust księdza mogą paść także dosyć osobiste pytania. 

Specjalne wymagania i warunki dla rodziców chrzestnych

Chrzest jest ogromnym przeżyciem dla chrześcijan - zarówno dla rodziców malucha, jak i całej rodziny. Jednak warunki dla rodziców chrzestnych coraz mocniej są zaostrzane, kościół wymaga coraz większej ilości dokumentacji i zaświadczeń. Jak się okazuje, nie wystarczy mieć ukończone 16 lat i być osobą wierzącą. Przyszły rodzic chrzestny musi uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość - złożyć zaświadczenie o przystąpieniu do spowiedzi świętej oraz zaświadczenie ze swojej parafii, informujące o tym, że spełniają oni wymagania stawiane przez Kościół oraz informacje, także o tym, iż kandydat jest wierzący i praktykujący wiarę. Jak się okazuje, ten ostatni punkt może być poważną przeszkodą. Stosownego dokumentu nie uzyska bowiem osoba, która żyje np. w nieformalnym związku.

Zdaniem wielu duszpasterzy dobór rodziców chrzestnych w wielu wypadkach odbywa się na zasadzie pokrewieństwa, związków przyjacielskich, bądź też bierze się pod uwagę zamożność tych osób, aby zapewnić doczesny byt dziecku. Brakuje natomiast niezmiernie często odniesienia religijnego, nie mówiąc o poziomie wiary i zaangażowania we wspólnocie Kościoła rodziców chrzestnych.

- możemy przeczytać na oficjalnej stronie jednej z krakowskich parafii. 

Jakie wymagania należy spełnić, by zostać rodzicem chrzestnym? 

Zabrania dopuszczać na chrzestnego osoby żyjące w związkach niesakramentalnych oraz osób nieuczęszczających na lekcje religii. Złamanie podstawowych wymagań i warunków stawianych przez kościół może skutkować odmową wydania zaświadczenia i dopuszczenia kandydata na chrzestnego. Ksiądz ma prawo zadać pytanie dotyczące uczestnictwa we mszy świętej, praktykowania wiary katolickiej i uczęszczania na lekcje religii. Jednak jeśli ma wątpliwości co do moralności owego kandydata może zapytać taką osobę, czy żyje ona w trwałej okazji do grzechu, uściślając zapytać o nieformalny związek lub rozwód. 

Dodatkowo rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która:

  • ukończyła szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz uznał, że można zastosować wyjątek;
  • jest katolikiem, bierzmowanym i przyjęła już sakrament Najświętszej Eucharystii;
  • prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
  • jest wolna od jakiejkolwiek kary kanonicznej, nie głosi herezji.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.