Syndrom potrząsanego dziecka zdarza się częściej, niż myślisz. Jego konsekwencje mogą być tragiczne

Syndrom potrząsanego dziecka opisuje objawy, które powstają w wyniku potrząsania dzieckiem w wieku niemowlęcym lub nieco późniejszym. Wielu rodziców nie wie, że konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie syndromu potrząsanego dziecka? Odpowiadamy.

Koncepcja dotycząca dziecka potrząsanego ma swoje źródło na początku lat 70. XX wieku. Powstała na podstawie teorii oraz licznych przypadków opisanych przez dwóch lekarzy: Johna Caffeya oraz Normana Guthkelcha.

Zobacz wideo

Syndrom potrząsanego dziecka zdarza się częściej, niż myślisz. Jakie są przyczyny?

Główną przyczyną syndromu potrząsanego dziecka jest przemoc. Z badań wynika, że najczęściej dotyczy dzieci od piątego do dziewiątego miesiąca życia, a wśród sprawców przeważają mężczyźni.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Okazuje się jednak, że syndrom potrząsanego dziecka nie musi być jedynie następstwem przemocy. Może pojawić się również wskutek energicznego bujania dziecka, zbyt mocnego kołysania w wózku, huśtania dziecka za kończyny oraz podrzucania go. Takie zabawy mogą doprowadzić do mikrouszkodzeń mózgu.

 Syndrom potrząsanego dziecka - objawy

Zespół dziecka potrząsanego, jeśli nie spowoduje bezpośrednio śmierci niemowlęcia, najprawdopodobniej pozostawi trwałe uszkodzenia. Warto wiedzieć, że niektóre z nich nie dają dowodów zewnętrznych na obecność urazu. Najczęściej w wyniku potrząsania dochodzi do:

  • pęknięcia naczyń krwionośnych,
  • uszkodzenia nerwów czaszkowych,
  • stłuczenia mózgu, obrzęku mózgu,
  • krwotoku w obrębie oka, zwłaszcza krwotoku do siatkówki oka,
  • krwiaków podtwardówkowych,
  • pęknięcia czaszki, innych urazów głowy,
  • pęknięcia żeber, urazów szyi,
  • urazów ośrodkowego układu nerwowego.

Do podstawowych przejawów syndromu dziecka potrząsanego należy m.in. ospałość, drażliwość, słaby odruch ssania i połykania, zmniejszony apetyt, brak gaworzenia, problemy z oddychaniem, niedobór wzrostu, niezdolność podnoszenia głowy, uśmiechu czy skupiania wzroku. Pojawić się mogą też wymioty, drgawki oraz trudność w uspokojeniu dziecka.

Należy wiedzieć, że w rezultacie zespół dziecka potrząsanego może doprowadzić m.in. do niepełnosprawności, upośledzenia, czy trwałych zmian w zachowaniu i problemów w nauce. W niektórych przypadkach niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja, choć zdarza się, że złagodzenie konsekwencji wymaga nawet ingerencji chirurga.

Więcej o:
Copyright © Agora SA