To imię dla dziewczynki oznacza "piękny kwiat". Od lat jest w czołówce imion w Polsce

Korzenie tego imienia sięgają starożytnego Rzymu. W różnych formach jest znane na całym świecie i bije rekordy popularności, również w Polsce. Jego znaczenie jest równie piękne, co jego brzmienie. Oznacza piękny kwiat, a dokładniej różę. O które imię żeńskie chodzi?

Choć wybierając imię dla dziecka coraz częściej zwracamy się ku niestandardowym opcjom, niektóre wybory niezmiennie utrzymują się w pierwszej piątce. Wśród ponadczasowych, klasycznych imion, które od lat chętnie nadajemy naszym córkom znalazła się Julia. To dobry wybór nie tylko ze względu na brzmienie, ale też znaczenie i bogatą historię.

Imię Julia - skąd pochodzi?

Julia wywodzi się ze sporej rodziny imion o korzeniach łacińskich. Pierwszych wzmianek należy szukać w starożytnym Rzymie. Stało się popularne w czasach Juliusza Cezara ze względu na ród Juliusów i pierwotnie właśnie to oznaczało - wskazywało na pochodzenie. Tłumaczy się je również jako "piękna jak kwiat", a dokładniej - "niczym róża". Najczęściej nosiły je rzymskie arystokratki, w tym małżonka Oktawiana Augusta. Miało też swoją męską formę - Julus. W historii literatury utrwalił je Szekspir w dramacie "Romeo i Julia", dzięki czemu do dziś jest kojarzone z romantyzmem i kobiecością.

Popularność Julii w Polsce - niezmiennie w czołówce

Julia od lat jest jednym z najpopularniejszych wyborów przy nadawaniu imion córkom. W 2019 roku znalazło się zaraz za Zuzanną, a w 2020 zremisowało z nią na pierwszym miejscu - nazwano tak, według rządowych statystyk, 7351 dzieci. Rok temu, w 2021, Zuzia zwyciężyła, ale Julia w dalszym ciągu mieści się w pierwszej piątce, na czwartym miejscu. Imię to nosi 5954 dziewczynek. To także popularny wybór w przypadku drugiego imienia - jak podają statystyki, Julia znalazła się w pierwszej dziesiątce. Mimo rosnącej popularności staropolskiej Zofii i Hanny, nie wychodzi z mody i wszystko wskazuje na to, że ten trend utrwali się także w 2022.

 

Jakie cechy przypisuje się Juliom?

Każde imię ma indywidualnie przypisany zestaw cech. Nadając dziecku dane imię, warto wiedzieć, z czym jest najczęściej wiązane. Julie, według tradycji, są bardzo wrażliwe i emocjonalne. Zawdzięczają to swojej naturze romantyczki i wrodzonemu wdziękowi. Z łatwością zjednują sobie ludzi i często są adorowane. To typ marzycielki, która, choć z kulturą odnosi się do przyjętych, przyziemnych konwenansów, w życiu chce czegoś bardziej wzniosłego na wzór historii z książek i filmów. Od przyszłego partnera oczekują wyrozumiałości dla ich rozemocjonowanego podejścia do życia, a także wierności i wsparcia. Tylko przy takiej osobie są w stanie rozkwitnąć, jak róża, z którą jest powiązane ich wyjątkowe imię. Imieniny Julii przypadają kilka razy w roku: 15 lutego, 20 lutego, 8 kwietnia, 16 kwietnia, 22 maja, 21 lipca, 27 lipca, 1 października i 10 grudnia, najczęściej świętowaną datą jest jednak 16 kwietnia.

Więcej o: