Pomidorowa gorączka u dzieci. Tajemnicza choroba budzi niepokój rodziców. Po czym ją rozpoznać?

80 przypadków zachorowań na pomidorową gorączkę, zwaną także pomidorową grypą zdiagnozowano wśród dzieci w stanie Kerala, w południowo-zachodnich Indiach oraz w Tamil Nadu. Tamtejsza służba zdrowia ostrzega przed możliwością wzrostu liczby zachorowań. Jakie są objawy tej choroby?
Zobacz wideo Gorączka u dziecka - jak reagować?

Jak podają zagraniczne media, na terenie Indii zaobserwowano występowanie nietypowej choroby, którą nazwano pomidorową gorączką. Zapadają na nią głównie dzieci do piątego roku życia. Zanotowano już osiemdziesiąt przypadków zakażeń, z informacji wynika, iż choroba jest zaraźliwa, lecz rzadko śmiertelna.

Pomidorowa grypa, objawy i przyczyny choroby

Choroba ta swoją nazwę zawdzięcza wysypce, która jest charakterystycznym objawem u osób zakażonych. To czerwone pęcherze przypominające swoim wyglądem pomidory. Do tej pory nie ustalono jednak, co jest powodem występowania pomidorowej grypy. Jak podaje portal business-standard.com, eksperci uważają, że prawdopodobnie jest to wina jakiegoś wirusa lub efekt uboczny czikungunii, lub dengi, czyli tropikalnych chorób zakaźnych. 

Informacje przekazane przez NIH, czyli oficjalną stronę Narodowego Instytutu Zdrowia, podają, że osobom zakażonym towarzyszą niżej wymienione objawy:

  • gorączka,
  • ból głowy, 
  • kaszel,
  • nudności
  • wymioty,
  • biegunka,
  • ból mięśni i stawów,
  • zmęczenie,
  • czerwone pęcherze na dłoniach, stopach, ramionach, czy pośladkach,
  • odwodnienie,
  • podrażnienie i świąd skóry.

Wirus może utrzymywać się w organizmie nawet wiele tygodni po ustąpieniu objawów. Tamtejsi urzędnicy ostrzegają, iż choroba może rozprzestrzenić się na nowe rejony.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pomidorowa gorączka jak ją leczyć?

Jak podaje Narayana Health, czyli indyjska sieć szpitali specjalistycznych, nie ma jednego skutecznego leku. Lekarze głównie przepisują leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, aby złagodzić objawy. Wiele zależy od stanu zaawansowania choroby, w związku z czym każde dziecko podlega indywidualnej ocenie sytuacji i dobraniu formy leczenia. 

Jeżeli zaobserwujemy wyżej wymienione objawy, należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie lekarza rodzinnego, tak aby nie narażać pozostałych pacjentów w przychodni na ewentualne zakażenie. 

Ponadto dziecko, które zachoruje, powinno pić dużo wody, odpoczywać, być odseparowane od pozostałych zdrowych dzieci oraz pod żadnym pozorem nie może drapać wysypki, która towarzyszy pomidorowej gorączce.

Jednak jak w przypadku każdej choroby wirusowej najlepszym rozwiązaniem jest działanie prewencyjne, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa. Należy odizolować osobę chorą oraz zachęcić dzieci do zachowania higieny i unikania wkładania rąk do ust. 

Więcej o: