Powrót do szkół oznacza wiele zmian. Niektóre budzą kontrowersje. Chodzi o WF i nowe przedmioty

Od września nowy rok szkolny 2022/2023 dla części uczniów będzie inny niż zwykle. Na niektórych czeka nowa podstawa programowa, a kilka dotychczasowych przedmiotów ulegnie przekształceniu. Czego mogą spodziewać się dzieci i młodzież po zakończeniu wakacji?
Zobacz wideo Najtrudniejsze rzeczy w szkole według Julii Szponer [Lista Plotka]

Od 1 września rozpoczyna się nowy rok szkolny 2022/2023, przyniesie wiele zmian, część z nich budzi kontrowersje. Wynikiem przeprowadzanej reformy mają być włączone do podstawy programowej nowe przedmioty. Lecz to nie jedyne nowości, które czekają uczniów po okresie wakacyjnym. 

Matura ustna 2020 dla wybranych osóbMatura ustna 2023 zmiany. Spore zaskoczenie. CKE publikuje wcześniej pytania?

Historia i Teraźniejszość miała być hitem. Ten przedmiot budzi kontrowersje

Na portalu gov.pl Ministerstwo Edukacji i Nauki zamieściło informacje dotyczące nowego przedmiotu, który ma zastąpić dotychczasowy WOS. Historia i teraźniejszość, to właśnie podczas tych zajęć uczniowie mają pozyskiwać wiedzę historyczną z okresu powojennego do 2015 roku. Nowy przedmiot obejmie klasy liceum, technikum i szkół branżowych. Niestety jak się okazało przygotowany projekt podręcznika, z którego miałaby korzystać młodzież, wzbudziła wiele kontrowersji. 

To nie jest podręcznik historii najnowszej. To prawie pięciostronicowa broszura propagandowa partii rządzącej jawnie wspierająca działania i sposób myślenia PiSu. Przypominam, że autor książki jest związany z partią rządzącą

- słyszymy wypowiedź posłanki Krystyny Szumilas z Koalicji Obywatelskiej.

Podręcznik powinien uczyć, a nie być przedmiotem ideologicznej indoktrynacji młodzieży. A ten podręcznik mówi na przykład do 79' roku wspomina o cenzurze Facebook'a, powołuje się na strajk kobiet w związku z walkami przeciwko rasizmowi w Stanach Zjednoczonych i zawiera treści pedofilskie

- komentuje posłanka Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

Rafał Adamczyk ze Stalowej Woli w wyniku wypadku na strzelnicy stracił lewe okoUczeń stracił oko na lekcji strzelania. Zapadły wyroki dla dyrektora szkoły i nauczyciela

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

HiT nie jest jedyną zmianą. Co jeszcze czeka uczniów w nowym roku szkolnym?

Podczas zajęć z wychowania fizycznego dochodziło do sytuacji, iż uczniowie często przynosili zwolnienia lekarskie. Ta praktyka spowodowała spadek ilości uczniów biorących udział w zajęciach WF. Minister Sportu i Turystyki zapowiadał w mediach, iż od nowego roku szkolnego akceptowane mają być jedynie zwolnienia lekarskie wystawione przez lekarzy specjalistów. 

To nie jedyna zmiana, jaka szykuje się po wakacjach. Uczniowie klas ósmych szkół podstawowych oraz pierwszych klas szkół ponadpodstawowych będą uczyć się reagowania w sytuacjach zagrożenia działaniami wojennymi, zasad pierwszej pomocy w sytuacjach wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej oraz edukacji obronnej.

Wszystko to wchodzi w skład zmienionego przedmiotu, który dotychczas był nazywany przysposobieniem obronnym. Starsi uczniowie w ramach tych zajęć będą także uczyli się obsługi broni oraz wezmą udział w zajęciach na strzelnicy. 

Więcej o: