Warunki dla rodziców chrzestnych to nie tylko proste formalności. Ksiądz może zapytać o stan cywilny i życie intymne

Warunki dla rodziców chrzestnych to nie tylko proste formalności, które należy spełnić przed wielkim dniem chrzczonego dziecka, Tutaj nie wystarczy chodzić co niedzielę do Kościoła, czy okazać się dokumentem z bierzmowania. Ksiądz, który ma wydać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pełnienia tej funkcji, może zadać dodatkowe pytania dotyczące o stan cywilny i życie intymne.

Warunki dla rodziców chrzestnych, które stawia Kościół katolicki, dotyczą nie tylko podstawowych kwestii formalnych, jak osiągniecie wieku, czy przyjęcie sakramentów. W niektórych przypadkach duchowny ma prawo dopytać o kilka kwestii, które dotyczą stanu cywilnego i życia w niesakramentalnym związku.

Zobacz wideo Michał Piróg nie chciałby zostać ojcem chrzestnym dziecka Joanny Krupy

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Warunki dla rodziców chrzestnych – kwestie formalne

Warunki dla przyszłych chrzestnych, przynajmniej te, które dotyczą kwestii formalnych, nie są czymś wygórowanym. Tyczą się one podstawowych zasad życia każdego katolika. Przyszły rodzic chrzestny powinien:

  • mieć ukończone 16 lat;
  • uczęszczać na katechezę w ramach zajęć szkolnych;
  • przyjąć trzy ważne sakramenty, czyli chrzest, komunię i bierzmowanie;
  • być wolny od wszelkich kar kanonicznych;
  • okazać się potwierdzeniem odbycia spowiedzi.

Trudności zaczynają się w momencie, kiedy należy udać się do księdza proboszcza po zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pełnienia roli rodzica chrzestnego. Duchowny - zwłaszcza taki, który nie zna kandydata osobiście i ma wątpliwości co do jego moralności oraz przestrzegania zasad - może zadać kilka dodatkowych pytań. Wynika to z troski o odpowiednie wychowanie religijne chrzczonego dziecka. Oczywiście postawione pytania nie dotyczą znajomości modlitw, czy pieśni kościelnych. Niektóre bywają nieco krępujące, dotyczą bowiem intymnej sfery życia. Chodzi o upewnienie się duchownego, czy przyszły rodzic chrzestny "nie żyje w trwałej okazji do grzechu".

Kupiła trzylatce trzy torebki Louis Vuitton i gigantyczne królewskie łóżko. 'Rozpuściłaś ją'Kupiła trzylatce torebki Louis Vuitton i królewskie łóżko. "Ludzie mnie krytykują, twierdząc, że ją rozpieszczam"

Rozwodnik, apostata, osoba nieuczęszczająca na lekcje religii – oni nie mogą zostać rodzicami chrzestnymi

Kościół katolicki dba o to, aby rolę rodziców chrzestnych pełniły osoby, które faktycznie chcą i będą wychowywać dziecko w wierze katolickiej. Zaświadczenia o braku przeciwwskazań do bycia rodzicem chrzestnym nie dostaną osoby, które:

  • mają rozwód i żyją w niesakramentalnym związku z inną osobą;
  • publicznie dokonały aktu apostazji, czyli wyrzekły się Kościoła i wiary katolickiej;
  • głoszą herezje;
  • są ateistami;
  • nie uczęszczają lub nie uczęszczali na lekcje szkolnej katechezy.

Dziesięciolatek zaprosił 31 osób.Zaplanował imprezę i rozdał zaproszenia. Zapomniał powiedzieć mamie

Więcej o: