Dziecko Indygo ma wyjątkowe cechy. Wyjaśniamy, jak rodzic może je rozpoznać

Dziecko Indygo to termin wciąż nie wszystkim znany. Dotyczy on osób, które przejawiają pewne wyjątkowe zdolności. Wielu rodziców nie zdaje sobie jednak sprawy, że może dotyczyć również ich pociech. Jak rozpoznać cechy dziecka Indygo?

Dzieci Indygo to pojęcie dotyczące osób o wyjątkowych cechach. Po raz pierwszy pojawiło się w latach 70., kiedy parapsycholog Nancy Ann Tapp badała aury człowieka. Zauważyła, że niektóre z nich mają inny, niebiesko-fioletowy kolor. Osoby te zostały określone duchowymi przywódcami o nadprzyrodzonych zdolnościach. 

Zobacz wideo Tak może wyglądać wózek dziecięcy przyszłości. Prototyp pomaga w kampanii dotyczącej bezpieczeństwa

Dziecko Indygo - jak sprawdzić, czy chodzi o twoją pociechę? 

Jeśli Twoja pociecha ma chęć do zmiany świata, jest wolnym myślicielem i często bywa źle rozumiane, może być dzieckiem Indygo. Osoby określane tym terminem wyróżnia szczególna empatia, wysoki poziom intuicji, głębokie pragnienie pomocy i wrodzona duchowość. Od najmłodszych lat czują, że są wyjątkowe i stworzone do większych rzeczy. Indygo to istoty wrażliwe, nic więc dziwnego, że częściej niż inni rówieśnicy cierpią z powodu niepokoju.

Większość dzieci charakteryzuje się również wysokim IQ, a niektóre wykazują nawet zdolności paranormalne. Nie chcą iść na kompromisy, tylko po to, by się dopasować do reszty otoczenia i szybko się denerwują. Cechy te sprawiają, że mają trudności w relacjach z rówieśnikami i mogą sprawiać wrażenie outsiderów. 

Dzieci Indygo charakteryzuje również: 

  • wysokie oczekiwania w stosunku do siebie i innych,
  • samokrytyka,
  • bezpośredniość,
  • kwestionowanie autorytetów i częste problemy w szkole,
  • kreatywność (często są uzdolnione muzycznie lub artystycznie),
  • upartość,
  • brak cierpliwości.

Dziecko Indygo. Wielu psychologów jest przeciwnych

Termin zapoczątkowany przez Nancy Ann Tapp zgromadził wielu zwolenników, w szczególności wśród członków ruchów hipisowskich czy New Age. Spotkał się również ze sporą krytyką ze strony psychologów. Wielu z nich uważa, że opóźnia on diagnozowanie najmłodszych w kierunku takich zaburzeń jak ADHD, autyzm czy osobowość wysoko wrażliwa. Wielu rodziców jest przekonanych o wyjątkowości swoich dzieci, w związku z czym nie podejmują odpowiedniej terapii.  

Niezależnie od tego, czy dzieci Indygo rzeczywiście urodziły się po to, by ulepszyć świat, nie można zaprzeczyć, że wyróżniają się na tle swoich rówieśników. Należy dać im odpowiednią przestrzeń i pomoc, by mogły osiągnąć pełnie swojego potencjału.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA