Bon turystyczny - dla kogo? Rodzice mogą liczyć na dodatkowe 500 zł. Muszą jednak pilnować terminów

Komu przysługuje bon turystyczny? Z dodatkowego, jednorazowego świadczenia w wysokości 500 złotych mogą skorzystać rodzice bez względu na wysokość dochodów. Kluczowe jest jednak pilnowanie terminu jego ważności - późniejsza realizacja nie będzie możliwa. Sprawdź gdzie go wykorzystać i jak odebrać dodatkowe środki.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Bon turystyczny wspiera polskie rodziny i jednocześnie branżę turystyczną w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Ten elektroniczny dokument, może odebrać każdy rodzic na platformie PUE ZUS. Realizacja przyznanych środków możliwa jest w wielu miejscach w całym kraju, warto jednak przestrzegać terminu - w późniejszym okresie nie będzie to realne. 

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Lista obiektów. Czy bonem turystycznym można zapłacić w restauracji? Zdjęcie ilustracyjneBon turystyczny to dla wielu dodatkowe 500 plus

Bon turystyczny - dodatkowe 500 zł na wakacje dziecka

Sierpień zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie koniec wakacji. To ostatni dzwonek, aby wykorzystać bon turystyczny w wysokości 500 zł lub w przypadku dzieci z niepełnosprawnością - 1000 zł. Dokument elektroniczny może odebrać każdy rodzić, a miejsc, gdzie można go zrealizować, nie brakuje. Bon turystyczny to nic innego jak wsparcie dla polskich rodzin i jednocześnie branży turystycznej w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, dlatego można go wykorzystać jedynie w Polsce. Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod koniec czerwca wynika, że na blisko 4,3 mln uprawnionych, nie aktywowano 895 tys. bonów turystycznych.

Z wakacyjnego świadczenia skorzystało już wiele rodzin, jednak nadal spora część nie została zrealizowana. Wstępne założenia mówiły, że bon ważny będzie do końca marca 2022 roku, sytuacja jednak zmieniła się, a żywotność świadczenia przedłużono do końca września br. Oznacza to, że zostało coraz mniej czasu na jego realizacje - biorc pod uwagę rozpoczęcie roku szkolnego został jedynie miesiąc.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak odebrać i zrealizować bon turystyczny? 

Rodzice, którzy chcą zrealizować dodatkowe świadczenie muszą aktywować bon za pomocą elektronicznej platformy PUE ZUS. Aby tego dokonać, wystarczy postępować zgodnie z poniższymi podpunktami: 

  • Zalogować się na swój profil PUE ZUS, jeżeli go nie posiadamy, możemy go szybko i sprawnie założyć poprzez bankowość elektroniczną lub Profil Zaufany.
  • Po zalogowaniu w górnym menu wybrać zakładkę "Ogólny" i przejść do kolejnej zakładki o nazwie "Polski Bon Turystyczny".
  • Kliknąć opcję "Mój bon".
  • Kolejnym krokiem jest naciśnięcie przycisku "Aktywuj bon", wyświetli się okno dotyczące aktywacji bonu, gdzie należy wpisać numer telefonu oraz adres mailowy.
  • Po wpisaniu danych wystarczy wybrać opcję "Aktywuj bon". Otrzymamy informację, że bon jest aktywny, co należy potwierdzić przyciskiem "OK".

Bon turystyczny można zrealizować wielu różnych miejscach takich jak hotele, kolonie, restauracje, atrakcje i pół kolonie. Wykorzystamy go także w różnych obiektach kultury czy rozrywki. Wszelakie imprezy turystycznie również akceptują tę formę płatności - jednak warto to wcześniej sprawdzić. 

Więcej o: