12000 zł na dziecko. Chętnych nie brakuje, ale trzeba spełnić pewne warunki. Kiedy rodzice dostaną pieniądze?

12000 zł na dziecko to dodatkowe pieniądze, z których cieszy się wielu rodziców. Chociaż całej sumy nie otrzymują oni jednorazowo, transze w wysokości 1000 zł przez rok lub 500 zł przez okres dwóch lat są dodatkowym zastrzykiem gotówki. Chodzi oczywiście o rządowy program wsparcia rodzin z dziećmi, który został wprowadzony w ramach Nowego Ładu. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, bo o nim mowa, to dofinansowanie na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

12000 zł na dziecko otrzymują rodzice bez względu na dochód. Program RKO to jeden ze sztandarowych elementów Nowego Polskiego Ładu. Owo świadczenie to dodatkowe 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Kiedy rodzice otrzymają pieniądze? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

12000 zł na drugie dziecko. Kiedy rodzice dostaną pieniądze?

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie dla rodziców, które jest wypłacane niezależnie od dochodów, na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym maluch to kończy 12. miesiąc życia do ukończenia przez nie 35. miesięcy. Kwota kapitału wynosi dokładnie 12000 zł. Rodzice  samodzielnie mogą wskazać, czy kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez okres 24 miesięcy, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.

Co istotne, w przypadku rodziców, którzy złożyli wniosek do ZUS-u o wypłatę pieniędzy - nastąpi ona nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z końcem lutego zostało obsłużonych już 240 tys. świadczeń na łączną kwotę ponad 420 mln złotych.

Szkoła (zdjęcie ilustracyjne)20 tys. nauczycielskich wakatów. Czarnek: Nie ma dramatu kadrowego

Jak dostać pieniądze? Gdzie złożyć wniosek?

Rodzinny kapitał otrzymają rodzice dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca. Jak czytamy na stronie urzędu, świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie w sumie do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Jednak nie jest one przyznawane z automatu - trzeba złożyć wniosek o wypłatę środków.

Aby uzyskać rodzinny kapitał opiekuńczy, rodzice muszą wysłać poprawnie wypełnione dokumenty do ZUS-u. Chodzi tu o wypełnienie wniosku:  

  • RKO-R – jeśli jesteś rodzicem dziecka,
  • RKO-O – jeśli wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki do niego można złożyć tylko elektronicznie, np. przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, lub przez portal Emp@tia, albo bankowość elektroniczną.

Jeśli ZUS przyzna prawo do wypłaty kapitału, nie będzie wydawał decyzji. Informację w tej sprawie otrzymają rodzice dziecka bezpośrednio na swój profil na PUE ZUS, a także mailem na adres, który podano we wniosku.

Nad wszystkim czuwał trener.Dzieci pozowały do zdjęcia z morsem. Nagle zwierzę zaczęło bić brawo

Więcej o: